Technologie budov

Hudba podbarvená nejmodernějšími technologiemi

Reprezentativní budova Opery v Dubaji, hlavním městě stejnojmenného emirátu, v sobě skrývá špičková zařízení Siemens, která symbolizují pronikání moderních technologií této společnosti nejenom do exkluzivních koncertních sálů. Jsou také příkladem pro budování inteligentních měst.

Siemens podává pomocnou ruku

Společnost Siemens působí v Česku už více než 130 let a se svými více než 10 500 zaměstnanců se řadí mezi největší tuzemské zaměstnavatele. V České republice představuje Siemens společensky odpovědnou firmu s mezinárodním zázemím, která svou činností, výrobky, řešeními a službami dlouhodobě přispívá k prosperitě a rozvoji země. Jako významný exportér dodává do celého světa české výrobky se značkou Siemens.

Metaverzum jako cesta k udržitelnosti

Není pochyb o tom, že metaverzum zcela přeformuje celosvětovou ekonomiku, stejně jako to před pár desítkami let udělal internet. Podobě jako on kompletně změní každodenní zkušenost lidí po celém světě. Očekává se, že průmyslové metaverzum bude mít zásadní dopad na to, jak budeme zažívat kontakt s fyzickým prostředím, jak budeme pracovat a pochopitelně také, jaký dopad budou mít naše činnosti na životní prostředí.

Fotbalový stadion nabitý technologiemi

Na začátku září 2023 se fotbalisté FC Hradec Králové i jejich fanoušci (známí pod společnou přezdívkou Votroci) po mnoha letech fungování v provizorních podmínkách konečně dočkali otevření nové Malšovické arény – fotbalového a víceúčelového stadionu doslova nabitého moderními technologiemi. Atmosféra pod repasovanými hradeckými „lízátky“, jak se již téměř 50 let říká ikonickému osvětlení hrací plochy kvůli jeho nezaměnitelnému tvaru, byla neopakovatelná. Nejen toto osvětlení, ale mnoho dalších funkcí na stadionu, který patří k nejmodernějším v Česku, řídí technologie Siemens.

Digitalizace zlepší dům, továrnu i elektrickou síť

Ceny energií se drží a bohužel i udrží vysoko. K tomu se svět chtě nechtě musí odklánět od fosilních zdrojů a hledat za ně náhradu. Odpovědí je vývoj zbrusu nových technologií, ale také lepší využití těch, které už dnes užíváme. Pomoci při tom může digitalizace.

Průmyslový palác vstává z popela

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém Krumlově, Zlatá bula sicilská v Národním archivu či obnovená chata Libušín na Pustevnách – to jsou příklady památek, které chrání moderní technologie společnosti Siemens. Dokážou zajistit nejen požární bezpečnost, ale také ideální teplotu a klima v interiérech a ochranu proti nezvaným návštěvám. Nyní k těmto „položkám“ přibyl i Průmyslový palác na pražském Výstavišti. I ten budou po dokončení jeho rekonstrukce ochraňovat technologie Siemens.

IoT platforma pro chytré nemocnice

Společnost Siemens vyvinula řešení speciálně určené pro nemocnice – platformu SMH (Smart Hospital). Na platformě SMH se propojuje několik různých toků dat, aby společně vytvořily jednotný a strukturovaný datový model. Data se sbírají z jednotlivých částí nemocničních budov, z jejich vybavení i od jejich uživatelů. Možností využití tohoto páteřního systému je mnoho a jejich počet trvale roste, stejně jako počet aplikací, navázaných na tuto platformou.

Jak se bude pracovat a léčit v chytrých nemocnicích?

Digitalizace a moderní technologie intenzivně pronikají do všech oblastí lidské činnosti, zdravotnictví nevyjímaje. Vize tzv. chytré nemocnice (Smart Hospital) je dnes již více než reálná. Tento koncept ale neřeší pouze výkonnost nemocnic z ekonomického hlediska. Jeho hlavním cílem je vyhledávat příležitosti ke zlepšení péče o pacienty, jejich osobní zkušenosti a v neposlední řadě ke zvýšení produktivity zaměstnanců.

Svědectví o dlouhých staletích historie Moravy

Zlomky listin z devátého století, vzácné Moravské zemské desky, záznamy ze sčítání lidu, matriky, obecní kroniky, ale třeba i sušenou pupeční šňůru – to vše uchovávají depozitáře Moravského zemského archivu v Brně. O to, aby byly dobře zaopatřeny, se stará i technika společnosti Siemens.