Hudba podbarvená nejmodernějšími technologiemi

Hudba podbarvená nejmodernějšími technologiemi

27. 03. 2024

Reprezentativní budova Opery v Dubaji, hlavním městě stejnojmenného emirátu, v sobě skrývá špičková zařízení Siemens, která symbolizují pronikání moderních technologií této společnosti nejenom do exkluzivních koncertních sálů. Jsou také příkladem pro budování inteligentních měst.

Pokud půjdete v Dubaji do Opery, přijďte s předstihem. Nejenom proto, že pokud se opozdíte, budete muset nějakou dobu čekat, než se dostanete na své místo. Personál nechce rušit návštěvníky tím, že by mezi ně vpouštěl nové diváky, když už představení začalo. Avšak snaží se být vstřícný i k opozdilcům – aby nemuseli čekat až na regulérní přestávku, dovolí jim vstoupit třeba při potlesku, při změně scény, případně je usadí na vhodná náhradní místa. Když tedy přijdete dřív, nejenže se tomu vyhnete, ale budete mít příležitost pokochat se krásou budovy nazvanou Dubai Opera. Je perlou v centru třímilionového města, v místě někdy označovaném za nejprestižnější čtvereční kilometr na světě. Má tvar trupu tradiční, ale stále používané arabské plachetnice zvané dhau (v tomto případě bez stěžňů a plachet). V její „přídi“ je umístěno hlavní jeviště opery, orchestr a místa k sezení, v podlouhlém „trupu“ pak jsou obslužné prostory. 

Budovu navrhla kanadsko-britská architektonická firma Atkins a její vedoucí architekt Janus Rostock. Pozor, nesplést, ve městě je ještě jedna zdaleka viditelná „námořní“ budova, tentokrát ve tvaru obřích lodních plachet. Je jí mrakodrap a superluxusní hotel Burdž al-Arab (v překladu Věž Arabů) a v „plachtách“ jsou hotelové pokoje. Až si Dubajskou operu prohlédnete zvenčí, jděte dovnitř.

Domingo, Carreras... a Desigo

Budova Dubajské opery byla pro veřejnost uvedena do provozu v srpnu roku 2016 vystoupením španělského operního pěvce Plácida Dominga. Od té doby zde vystupovala řada špičkových světových umělců, mezi nimi třeba španělský tenor José Carreras.

Každodenním životem mohutné budovy prostupuje ještě dokonalé
technické umění jiného performera jménem Desigo CC. Není to však člověk, ale nejmodernější počítačová platforma společnosti Siemens pro správu budov a je tak nenápadná, že návštěvník o ní ani neví.

Tento inteligentní systém přináší významnou úsporu tím, že propojuje využívání energií, klimatizaci, ventilaci a spotřebu vody do plně přizpůsobeného, přehledného řídicího grafického 3D rozhraní. K tomu Desigo CC zapojuje čtrnáct dalších subsystémů, včetně řízení
přístupu osob do jednotlivých částí budovy, kamerového systému, ovládání osvětlení, výtahů a eskalátorů, nouzového centrálního akumulátorového systému
a nepřerušeného napájení, což dává provozovatelům plnou kontrolu nad
provozním výkonem budovy Dubajské opery. Výsledkem je, že systém Desigo CC dosahuje zpravidla
snížení provozních nákladů ve výši až 20 %.

Pokud se však propojí s dalšími technologiemi od Siemens, například systémem Demand Flow pro dálkové chlazení, mohou úspory energie dosáhnout až
40 %.

Výhled na fontánu i nejvyšší mrakodrap

Celková plocha budovy představuje 60 tisíc m2, z toho hlavní sál opery zaujímá prostor 1 800 m2 a dokáže pojmout až dva tisíce diváků. Může mít tři uspořádání. Jednak samozřejmě jako divadelní sál s pódiem a řadami sedadel pro diváky. Navzdory názvu se zde provozují nejenom opery, ale i divadelní představení a balet. Tatáž podoba slouží i jako sál pro konference. Druhou podobou je koncertní síň pro symfonický orchestr. Pro tuto příležitost jsou stavební a doplňkové prvky kolem orchestru nastaveny tak, aby vytvořily akustickou skořápku umožňující vysoce kvalitní zvuk pro posluchače. A třetí je režim „ploché podlahy“, v němž se sedadla automaticky sklopí a prostor se dá používat pro společenské příležitosti, různé bankety, módní přehlídky a další události anebo jako výstavní síň.

Možná se po procházce okolím budovy a jejím vnitřkem budete cítit poněkud vyčerpáni. Pokud do zahájení vašeho představení bude zbývat dost času, můžete se ještě zastavit v divadelní restauraci na tříchodovou večeři, k níž si i tady, ve Spojených arabských emirátech, můžete dát alkoholický nápoj – vše vás přijde v přepočtu na 1 500 korun. Pokud se nepotřebujete hodně najíst, ale jen občerstvit, v salónku vám za téměř stejné peníze podají kanapky a pravé šampaňské. Zaskočit si můžete rovněž do restaurace úplně na střeše s výhledem na Dubajskou fontánu, z níž tryskají gejzíry zbarvené světlem reflektorů až do výšky 275 m. Nepřehlédnutelný je rovněž Burdž Chalífa (v anglickém přepisu Burj Khalifa, česky Chalífova věž), momentálně nejvyšší mrakodrap na světě. Střechu má ve výšce 828 m, ale špička jeho věže dosahuje 829,8 m. 

Supervýjimečné stavby

Dubajská opera není jedinou významnou budovou na Blízkém východě, kterou spravují systémy společnosti Siemens. Tato technologie byla instalována rovněž v budovách Dubajských parků a rekreačních středisek, což je zábavní areál z roku 2016 o velikosti přes 230 hektarů inspirovaný Hollywoodem, indickým Bollywoodem a Legolandem, doplněný restauracemi a hotelem.

Řídicí systémy společnosti Siemens se už osvědčily také ve Velké mešitě šejka Zayeda v Abú Dhabí, hlavním městě Spojených arabských emirátů. Mešita byla uvedena do provozu v roce 2007. Celkově se do ní vejde přes čtyřicet tisíc věřících, z nichž sedm tisíc pojme hlavní modlitební sál. Uvnitř je také rozsáhlá knihovna publikací o islámské víře. Siemens zajistil management budov rovněž pro mrakodrap Tornado Tower Dauhá s heliportem na střeše, umístěný v hlavním městě Kataru; pro luxusní hotelový komplex Atlantis na ostrově u pobřeží Perského zálivu v Dubaji, kde ceny nejlevnějších pokojů přesahují v přepočtu sto tisíc korun za noc, a také pro The Office of the Future – budovu o rozloze 250 m2 vyrobenou vytištěním na 3D tiskárně. 

Ale cílem technologie Siemens není zaměřit se pouze na supervýjimečné stavby. Stejně zajímavým úkolem s ještě širším dosahem je budování inteligentních měst. Lidé dnes zpravila tráví 90 % času v budovách – doma, v kancelářích, ve výrobních halách, ve školách, v kulturních a restauračních zařízeních... Stavby vybavené moderními technologiemi jim umožní příjemný život a ještě ušetří peníze na energie a údržbu. K pocitu jistoty pak určitě přispívá systém požární bezpečnosti i fakt, že Desigo se dá propojit s technologií BACnet Secure Connect, která umožňuje integrovat kybernetickou bezpečnost do všech aspektů automatizace budov, od ovladače přístrojů v jedné místnosti po management techniky celé budovy. Díky tomu jsou domovní systémy chráněny před útoky hackerů.

Honorářem je možnost vystoupit

Technologie Siemens nemusí být pouze součástí nových staveb. Dá se dodatečně instalovat i ve starších objektech. Příkladem může být jiný proslulý stánek kultury – Carnegie Hall na Sedmé avenue v New Yorku. Tuto koncertní síň se třemi koncertními sály nechal v roce 1891 postavit průmyslník Andrew Carnegie a brzy poté byla nazvána jménem hlavního mecenáše. Je to jedna z posledních velkých staveb ve městě, která byla postavena ještě z cihel a pískovce, bez použití ocelové konstrukce. Mimochodem, jako jeden z prvních zde orchestr dirigoval ruský skladatel Petr Iljič Čajkovskij. Úplně první světovou premiérou, kterou tato koncertní síň uvedla, byla v roce 1893 symfonie Z Nového světa Antonína Dvořáka. Svou hudbu zde předvedli v roli dirigentů například Richard Strauss, Ruggero Leoncavallo, Sergej Rachmaninov či Leonard Bernstein. Vystoupila zde také řada interpretů populární hudby, od Duka Ellingtona přes Charlese Aznavoura až po Beatles a současné interprety.

S Carnegie Hall je spojován příběh, podle něhož se turista na Manhattanu zeptal jednoho umělce (je více verzí, který to byl): „Můžete mi říct, jak se dostanu do Carnegie Hall?“ Odpověď zněla: „Ano. Musíte pilně cvičit!“ Což je pravdivá odpověď, protože o výběru účinkujících rozhoduje přísná umělecká rada. Zájemce o vystoupení musí pomoci při shánění financí. Vedení nevyplácí klasický honorář ani nehradí náklady. Už samo vystoupení v Carnegie Hall se považuje za dostatečnou odměnu, na níž se dá stavět další mezinárodní kariéra.

V roce 2015 získala Carnegie Hall stříbrný certifikát LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) jako ocenění modernizačního programu, na němž se podílel i Siemens. Šlo o kompletní rekonstrukci zákulisí v budově a na dalších místech. Dodaná technika integruje ovládání vytápění, větrání a klimatizace do jedné platformy, kterou mohou ovládat jak uživatelé v místě, kde to je bezprostředně zapotřebí, tak technici budovy z jednoho centrálního místa, případně na dálku. Systém průběžně analyzuje poptávku po elektřině a její spotřebu, aby bylo možné řídit celkovou energetickou náročnost budovy. Kromě toho integruje a řídí technologie jiných dodavatelů, které nebyly při rekonstrukci nahrazeny. Systém řízení přístupu zajišťuje, aby na konkrétní místa měli přístup pouze ti správní lidé ve správný čas, ať už jsou to zaměstnanci, umělci, nebo návštěvníci. Společnost Siemens dodala i požární a další bezpečnostní systémy a také část rozvodů elektřiny. Při požáru je okamžitě vyhlášen poplach, automaticky se zavřou požární dveře, výtahy zastaví v nejbližší stanici, vzduchotechnika mění svůj režim fungování tak, aby bránila šíření ohně.


Pocta Mozartovi i současnému umění

A ještě jedna kulturní událost zajišťovaná technologií Desigo stojí určitě za zmínku. Už proto, že se neodehrává na jiném kontinentě, ale hned za humny, v rakouském Salcburku, rodišti Wolfganga Amadea Mozarta. Je to Salcburský festival. V roce 2023, trval 43 dní, od 20. července do 31. srpna, vstupenky si pořídilo téměř čtvrt milionu návštěvníků ze 79 zemí světa, z toho 40 jich bylo mimoevropských. Vybírat si mohli ze 178 představení, které se uskutečnily na patnácti místech, byly to koncerty, opery, ale i činohry. Série koncertů byla tentokrát věnována maďarsko-rakouskému skladateli György Ligetiovi. Ten zemřel v roce 2006. Bývá označován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších avantgardních skladatelů klasické hudby druhé poloviny dvacátého století. Běžná veřejnost jej může znát třeba jako autora hudby k filmu 2001: Vesmírná odysea.

Aby bylo možné divákům nabídnout nezapomenutelný festivalový zážitek, musí technologie v zákulisí i v hledištích fungovat bezchybně. Kromě zajištění příjemné atmosféry pro diváky je třeba přesně regulovat teplotu a vlhkost a zajistit vyváženou akustiku. A s tím pomáhají systémy Siemens, jež jsou součástí techniky ve třech hlavních místech, v nichž festivalové dění probíhá – ve Velkém festivalovém domě, v Domě pro Mozarta a v pozoruhodné Skalní jízdárně vytesané v lomu, v němž se lámal kámen. V systému Desigo je připojeno více než 6 000 datových bodů, například čidla teploty a vlhkosti. Systém požární bezpečnosti zahrnuje 1 823 automatických a 179 neautomatických požárních hlásičů. A samozřejmě všechna tři místa jsou vybavena nejmodernější digitální zvukovou technikou pro nejvyšší stupeň spolehlivosti přenosu.

Manažer jeviště má k dispozici konzolu pro správu scény, kterou společnost Siemens speciálně vyvinula pro Salcburský festival. Z konzole je možné přivolat herce na jeviště, dávat světelné signály a dohlížet na dění na jevišti. V případě nouze může jevištní manažer prostřednictvím konzole vydávat hlášení a kontaktovat záchranáře. Díky spolehlivé technologii se tedy mohou organizátoři festivalu a vystupující umělci snáze soustředit právě na to, aby divákům poskytli ten nejlepší zážitek.

 

Více informací o Desigo na siemens.cz/desigo.

Líbil se vám článek?