Fotbalový stadion nabitý technologiemi

Fotbalový stadion nabitý technologiemi

24. 01. 2024

Na začátku září 2023 se fotbalisté FC Hradec Králové i jejich fanoušci (známí pod společnou přezdívkou Votroci) po mnoha letech fungování v provizorních podmínkách konečně dočkali otevření nové Malšovické arény – fotbalového a víceúčelového stadionu doslova nabitého moderními technologiemi. Atmosféra pod repasovanými hradeckými „lízátky“, jak se již téměř 50 let říká ikonickému osvětlení hrací plochy kvůli jeho nezaměnitelnému tvaru, byla neopakovatelná. Nejen toto osvětlení, ale mnoho dalších funkcí na stadionu, který patří k nejmodernějším v Česku, řídí technologie Siemens.

S otevřením nového stadionu se začíná psát nová kapitola v dějinách hradeckého fotbalového klubu, jehož historie sahá až do roku 1905. Za více než 100 let své existence jedenkrát vyhrál československý ligový titul a jednou český fotbalový pohár. Prvoligový tým s heslem „Votroci, povstaňte“ chystá řadu ambiciózních plánů a nový stadion nemá být jedinou změnou. „Budeme moderní, budeme vidět, budeme slyšet,“ stojí na oficiálních webových stránkách klubu.

Malé ohlédnutí zpět

Původní všesportovní stadion v Hradci Králové, anebo také Malšovický stadion, jak se mu říkalo podle místní městské části Malšovice, byl produktem konce jednoho z nejtěžších období českých dějin – 50. let minulého století. Sport byl totiž v souladu s dobovou propagandou a pod heslem „Připraven k práci a obraně vlasti“ podporován komunistickým aparátem a i poměrně štědře finančně dotován. V 50. letech Hradec Králové žádný sportovní stadion neměl – až na škvárové hřiště u nemocnice, které pochopitelně místním sportovcům nestačilo. V roce 1955 se proto Krajský národní výbor rozhodl zahájit projekt výstavby nového Všesportovního stadionu. Stavba samotná začala o čtyři roky později, v roce 1959. Areál byl po mnoha peripetiích, které stavbu provázely, oficiálně otevřen až v roce 1966. Na jeho stavbě se tehdy podíleli v rámci tzv. akcí Z i mnozí obyvatelé Hradce. Svou multifunkční podobu si ale příliš dlouho neudržel, z ambiciózních plánů se začalo pomalu slevovat a stadion se využíval pouze pro tréninky a zápasy fotbalistů.

Při slavnostním otevření původního stadionu dne 11. května 1966 byl soupeřem hradeckých Votroků brazilský tým CR Vasco da Gama, kterému domácí podlehli 2:3. Aby se význam tohoto slavnostního dne ještě umocnil, byl sem ve stejný den naplánován také dojezd 3. etapy cyklistického Závodu míru.

 

Pod lízátky

Významným milníkem se pro hradecký sportovní stadion stal rok 1975, kdy sem bylo nainstalováno nové osvětlení, kterému se podle jeho tvaru začalo říkat „lízátka“. Jednalo se na svou dobu o vysoce moderní a designově odvážné osvětlovací panely o průměru více než 10m, které byly umístěny na 55m vysokých sloupech a osazeny každý 64 reflektory. Stadionu tím přibyl další název – Pod lízátky.

Nová éra

Tragickým datem se pro Všesportovní stadion stal červenec 1997, kdy ho postihly, stejně jako většinu republiky, obrovské záplavy. V objektu, který se nachází v těsné blízkosti řeky Orlice, tehdy voda vystoupala až do výšky 170cm. Stadion byl významně poničen a vyžadoval velké investice do rekonstrukce. Po 30 letech provozu se začalo vážně uvažovat, co s ním dál. I když se na něm mnohé opravilo, to zásadní se vyřešit nepodařilo – stadion byl zastaralý a přestával vyhovovat zvyšujícím se nárokům na moderní sportoviště. V následujících letech stadion spíše postupně chátral a v roce 2011 se již začalo na Magistrátu města intenzivně jednat o jeho demolici a následné výstavbě nového moderního areálu. S demoličními pracemi se nakonec začalo až v roce 2021, kdy byla na náklady města odstraněna nadzemní část tribuny. V tu dobu bylo již v řízení stavební povolení na novou stavbu a pracovalo se na tendru pro výběr zhotovitele nového sportovního areálu. Zadání bylo jednoznačné: navýšit kapacitu sedících diváků z původních 7 000 na téměř 10 000, vystavět novou moderní západní tribunu a zachovat původní ikonické osvětlení hrací plochy.

Výběrová řízení a zadání stavby realizátorovi se nakonec protáhly na 10 let. Během tohoto období byly vypsány čtyři různé tendry. Teprve až z posledního vzešel realizátor zakázky, sdružení firem STRABAG, Geosan Group a D&D Elektromont, kterého schválilo Zastupitelstvo města a potvrdil antimonopolní úřad. Zakázku město vypsalo v režimu „Design and Build“ a lhůta na dodání projektu i stavby byla stanovena na dva roky. Hrubá stavba fotbalového stadionu za plánovaných 568 mil. Kč bez DPH byla zahájena v únoru 2022.

Autorem projektu je architekt Tomáš Vymetálek, který se musel vypořádat s velkým množstvím zadávacích podmínek. Cílem bylo vrátit stadionu jeho původní všesportovní účel a současně z něj udělat maximálně moderní víceúčelovou arénu. Nový areál tak zdaleka není jen zázemím pro hradecký fotbalový klub. Kromě fotbalového hřiště zde vznikl také venkovní ovál pro běžce a in-line bruslaře, uvnitř je umístěno několik tělocvičen nebo osvětlený běžecký tunel. Kromě sportu se počítá také s kulturním využitím, například k pořádání různých koncertů, regionálních slavností apod.

Cena: 763 mil. Kč

Venkovní běžecký ovál: 600 m

Kapacita: 9 300 diváků

Počet skyboxů: 16

 

Zpátky pod lízátky

Malšovická aréna byla slavnostně otevřena v neděli 3. září 2023 celodenním rodinným programem. Nechyběli muzikanti, přehlídky dětských sportovních klubů, a přišel dokonce i kouzelník. Malý stín smutku přeběhl místním fanouškům fotbalu po tváři až v závěru večerního utkání místních Votroků s hostující Olomoucí, ve kterém Hradec podlehl 1:3. I prohra ale ke sportu patří. Zcela jinou atmosféru zažila nová fotbalová aréna již o měsíc dřív, kdy měli Votroci na novém trávníku úplnou premiéru. V ligovém utkání s Českými Budějovicemi zvítězili 5:1. Dominantou nového stadionu, který splňuje kategorii UEFA 4, což znamená, že vyhovuje kritériím na pořádání mezinárodních utkání (podrobněji viz tabulka), zůstávají modernizovaná lízátka. Všech 9 300 diváků se může těšit z krytých míst k sezení.

 

Nový stadion řídí Siemens Desigo

Chod budov je potřeba optimalizovat nejen z pohledu komfortního vnitřního prostředí, ale také z pohledu efektivity provozu a spotřeby energií. Pro optimální vyladění chodu budovy jako celku je nutné monitorovat, shromažďovat a vyhodnocovat všechny relevantní informace poskytované z těchto technických zařízení. K těmto účelům slouží BMS/SCADA, označované také jako vizualizační nadstavba, grafická centrála nebo pracovní stanice. Řešení Desigo CC od společnosti Siemens předkládá uživatelům data jednoduchým a přehledným způsobem a umožňuje pružně a s velkou energetickou účinností automatizovat chod budovy se zachováním nejvyšší úrovně uživatelského komfortu a bezpečnosti.

Nová Malšovická aréna patří v současnosti k nejmodernějším fotbalovým stadionům v Česku. „Na technologiemi nabitém stadionu hraje klíčovou roli řídicí systém Desigo a vizualizační platforma Desigo CC, které kompletně monitorují a řídí všechna HVAC zařízení,“ říká Jiří Tobolík, produktový specialista Desigo ze Siemens. „Naše systémy dohlížejí také na osvětlení hrací plochy, které zajišťují legendární lízátka spolu s reflektory umístěnými na střeše stadionu. Moderní LED svítidla jsou řízena prostřednictvím komunikačních linek DALI z automatizačních stanic řady Desigo PXC3,“ dodává. Regulátory systému Siemens Desigo jsou rozmístěny v celkem 18 rozvaděčích a vedle osvětlení monitorují a regulují také TZB/HVAC technologie. Realizace těchto systémů proběhla ve spolupráci s firmami DAHASL a 4 MaR. Firma DAHASL zde slovy Jana Schejbala, jednatele společnosti, instalovala kompletní slaboproudé technologie, jako například elektrickou požární signalizaci, velkoplošné obrazovky nebo měření a regulaci. Partnerem DAHASL pro dodávky systémů měření a regulace byla společnost 4 MaR. Obě tyto firmy se na této zakázce rozhodly využít technologie Siemens, a to na základě dlouhodobé vzájemné spolupráce a zkušeností.

Desigo také řídí zdroj chladné vody a dvě větve na sekundárním okruhu předávací stanice tepla. První větev zajišťuje topnou vodu pro systém vytápění, topnou vodu pro výměníky ve vzduchotechnických jednotkách a také přípravu teplé vody. Druhá větev zajišťuje vyhřívání fotbalového trávníku. Zdroj chladné vody (chiller), který je umístěn na střeše, je do systému měření a regulace integrován prostřednictvím komunikačního rozhraní Modbus. Technologie Siemens také řídí zařízení určená k distribuci tepla a chladu – fancoily, radiátory a podlahové topení ve vnitřních prostorách. V prostorách stadionu jsou rovněž umístěny desítky vzduchotechnických jednotek. Najdeme je v zóně regenerace a wellness, v prádelně, v šatnách (domácího týmu, hostů i rozhodčích), v posilovně a ve fitness zóně, v tiskovém středisku, ve VIP víceúčelové zóně, včetně skyboxů, v administrativních prostorách nebo i ve sportbaru a fanshopu. 

V aréně je instalováno 63 IRC prostorových regulátorů RDG200KN, které zajišťují individuální regulaci jednotlivých místností

Kromě řídicího systému Desigo, který zajišťuje komfort, využila společnost DAHASL také elektrickou požární signalizaci Siemens, která se stará též o bezpečnost návštěvníků

Automatizační stanice řady Desigo PXC4

 

Kdo jsou Votroci?

Hráčům i fanouškům FC Hradec Králové se od nepaměti říká Votroci. Kdo není z Hradce Králové anebo není s tímto fotbalovým klubem blíže spjat, je touto přezdívkou pravděpodobně zaskočen. „Votrok“ vypadá jako nespisovná forma slova „otrok“ a takovou přezdívku spíš nikdo nechce. Místní lidé ale dobře vědí, že je to úplně jinak. Podle etymologa Václava Machka*, který bývá v této souvislosti nejčastěji citován, nemá hradecký výraz „votrok“ s otrokem (čili nevolníkem) vůbec nic společného. Slovo „votrok“ totiž kdysi mělo i druhý význam, a to (nedospělý) chlapec, mladík. Tento význam se dosud zachoval v geograficky sousední polštině a v Hradci Králové se jeho používání znovu rozšířilo v roce 1936, kdy došlo k soudní při ohledně jeho údajně hanlivého významu. Soud tehdy dal za pravdu žalované straně a potvrdil, že „přezdívka Votrok nemá v Hradci Králové urážlivého smyslu“. Od té doby hradečtí používají tuto přezdívku velmi rádi a s místním fotbalovým klubem je již spojena tak neodmyslitelně, že se stala dokonce velmi silnou marketingovou značkou.

* Naše řeč, odborný časopis Ústavu pro jazyk český (1951)

 

 

Líbil se vám článek?