Homepage

Udržitelné pěstování rostlin pro každé klima díky průmyslovým technologiím

Technologie společnosti Siemens vyvinuté pro řízení průmyslových procesů se uplatňují i při pěstování rostlin – třeba v pražské společnosti GreeenTech. A nejde o nějaký technokratický horror, ale naopak o elegantní způsob, jímž je možné pohotově získávat čerstvé bylinky a zeleninu třeba v centru Prahy, v pouštním emirátu Dubaji a v budoucnu možná na lidmi osídlených základnách na Měsíci či na Marsu.

Chytrá města potřebují čistý vzduch – v ulicích i v budovách

Co by to bylo za chytrá města, kdyby se v nich nedalo kvůli znečištěnému ovzduší žít? Bohužel, realita je dnes taková, že velká spousta světových metropolí, které aspirují na to, aby se v hodnocení dle kritérií „smart city indexu“ postavily na čelná místa, mají problémy s životním prostředím větší než velké. Minutu před dvanáctou se začínají objevovat moderní řešení, která, doufejme, tristní situaci pomohou vyřešit.

Nejzelenější londýnská budova

Crystal, který před šesti lety otevřeli v Královských viktoriánských docích, je jednou z nejvíce nízkoenergetických budov na světě. Toto výstavní a konferenční centrum je jednou velkou přehlídkou zelených řešení pro městskou infrastrukturu.

Chytrá města: digitální řešení pro příjemnější život

Po desetiletí experimentování vstupují chytrá města do nové fáze. Přestože jsou digitální řešení pouze jednou součástí kompletní sady nástrojů pro vytváření „dokonalých“ měst, již řadu let jsou nejúčinnějším a nejlevnějším příspěvkem k této sadě. McKinsey Global Institute (MGI) vydal letos v červnu obsáhlou zprávu, která analyzuje desítky současných aplikací a dochází k závěru, že by je města mohla využít ke zlepšení ukazatelů kvality života o 10–30 %.

Zahrada až do oblak

V moderním urbanizovaném světě se stále častěji stává, že přírodní plochy osázené zelení nahrazují monumentální stavby, parkoviště či silnice. Belgický architekt Vincent Callebaut přichází v rámci začlenění přírody do měst s novým projektem tzv. zelené stavby. Jeho inovační ekologický koncept přináší do měst „zelený nádech“ a snižuje desítky tun emisí oxidu uhličitého.

Města po celém světě zažívají digitální revoluci - jak si vedou?

Roland Berger, nejstarší a nejprestižnější evropská konzultační společnost založená v Německu již v r. 1967, provedla studii 87 měst z celého světa, aby zjistila, jak daleko jsou tato města na cestě k transformaci do podoby „smart". Roland Berger má v současnosti 2 400 zaměstnanců, kteří pracují v 50 pobočkách ve 34 zemích světa. Výsledky této studie jsou více než překvapivé.

Wings – jedinečné setkání technologie s uměním

Vstup do jednoho z nejmodernějších a „nejzelenějších“ kancelářských komplexů na světě – nového sídla vedení společnosti Siemens – zdobí jedno z křídel obdivuhodného sousoší „Wings“ z dílny amerického umělce Daniela Libeskinda. Tisíce LED světel na desetimetrové soše symbolizují ústřední téma digitalizace.

Cílem programu ElectriCity, který rozvíjejí ve Švédském Göteborgu, je udržitelná doprava.

Ženy, které budují chytrá města

Ve funkcích, které zastávají, jsou stále spíše menšinou, ale přibývá jich. Na nejvyšších postech velkoměstských samospráv se v poslední době objevuje stále více žen; jako příklad mohou posloužit starostky Paříže, Madridu, Barcelony, Göteborgu, Tampere nebo Prahy.

Města bez potravinářského průmyslu nepřežijí

Někdy před čtyřmi tisíci lety už rolníci dokázali získat tolik jídla, že uživili řemeslníky, obchodníky, úředníky či učence, kteří si jako sídlo vytvořili města. Nicméně tehdy stejně jako dnes zůstala města závislá na zemědělské produkci, která se i kvůli rostoucí poptávce musí stále měnit.