Rozhovory

V zákaznících se snažíme podnítit strategické uvažování o digitalizaci

Říká v rozhovoru František Podzimek, ředitel oddělení Digitální podnik v Siemens Digital Industries. Jak? Pomocí poradenství, které pomáhá vytvořit strategii digitální transformace firmy od základů. Jak vypadá práce poradenských týmů Siemens v oblasti digitální transformace v praxi a co od ní můžete čekat, se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Digitalizace je dnes pro průmysl tím, čím byla na konci 19. století elektrifikace

Společnost Siemens v roce 2020 oslavila 130 let od založení své oficiální pobočky v českých zemích. V roce, kdy se v důsledku koronavirové pandemie zcela jasně ukázalo, že připojit se k trendu digitalizace – který mimochodem je již delší dobu ústředním tématem aktivit koncernu Siemens – je nezbytností. Siemens stejně jako před oněmi 130 lety, kdy se významně zasloužil o elektrifikaci českých zemí, a tím o zásadní stimulaci českého průmyslu, je i dnes firmou, která určuje, kam se bude technologický vývoj ubírat. O historických vztazích společnosti Siemens a českých zemí, o jejich klíčových okamžicích, ale i o plánech Siemens pro nadcházející roky, jsme hovořili s generálním ředitelem společnosti Siemens ČR Eduardem Palíškem.

Technologická exploze po koronaviru

O tom, že vpád nemoci covid-19 do našich životů způsobí obrovské změny, nikdo nepochybuje. Avšak skutečnost, že ony změny mohou být i pozitivní, si ještě zdaleka všichni neuvědomují. Jedněmi z těch, kdo na pozitivní změny věří, a navíc dělají vše pro to, aby jich bylo co možná nejvíce, jsou tvůrci moderních technologií. Na konkrétní kroky i konkrétní technologie, které mohou posunout lidstvo o velký krok kupředu, jsme se ptali Ing. Tomáše Duby, zástupce divize Digital Industries společnosti Siemens.

Kdo se opozdí, tomu ujede vlak

Mirko Meboldt, profesor vývoje produktů a inženýrského designu na ETH v Zurichu, je mezinárodně uznávaným expertem na aditivní výrobu. V následujícím rozhovoru vysvětluje, jaké příležitosti tato prudce se rozvíjející technologie přináší do průmyslu.

Rozhovor s ředitelem Siemens ČR

Od 1. října se generální ředitel společnosti Siemens Česká republika, pan Eduard Palíšek, ujal i funkce ředitele Operating Company Digital Industries. Velký rozhovor s ním jsme sice začali právě tímto tématem, velmi rychle jsme se ale dostali k přínosům digitalizace pro český průmysl, k nutné změně myšlení konstruktérů, i k tomu, kde si střední a malé firmy mohou vše potřebné vyzkoušet.   Proč vlastně došlo ke sloučení funkcí generálního ředitele Siemens a ředitele Digital Industries? Před zhruba pěti lety nastartoval Siemens svůj program Vize 2020, který po úspěšném naplnění, navíc v předstihu, rozšířil o Vizi 2020+. Hlavním cílem je zvýšit flexibilitu jednotlivých oblastí podnikání v rámci společnosti. Celá korporace by měla zeštíhlet do pružnější organizace, která bude schopna rychle reagovat v každé oblasti podnikání, ať jde o průmysl, infrastrukturu, nebo energetiku.…

Čtvrtina škodovek bude elektrických

Největší česká automobilka vstupuje razantně do věku elektrických vozů. První modely se začnou vyrábět příští rok, v roce 2025 už by čtvrtina prodaných nových vozů měly být elektromobily, říká vedoucí produktové strategie Škoda Auto Guido Haak. 

Digitalizace v procesním průmyslu

O současných trendech ve vodárenství, o tom, jak pomáhá digitalizace v procesním průmyslu a co je Charta důvěry a proč je zapotřebí, jsme si povídali s Ing. Jiřím Vlachem, ředitelem obchodního úseku Procesní automatizace a instrumentace společnosti Siemens.

Proč Siemens iniciuje celosvětovou „Chartu důvěry“

S Chartou důvěry společnost Siemens pozvedá otázku kybernetické bezpečnosti na novou úroveň. Siemens zahajuje společně s firmami Daimler a IBM silnou globální iniciativu: Od této chvíle budou budoucí produkty všech partnerských společností navrhovány a realizovány podle pevných zásad kybernetické bezpečnosti.