Energetika strana 10

Plynem izolované rozvaděče v povrchových dolech

I provoz v lomech se samozřejmě vyvíjí a je založen na nejmodernějších technologiích. Ty jsou pochopitelně náročné na spolehlivost dodávek elektrické energie, a to znamená, že bezchybně musejí pracovat také rozvaděče. A to ve velmi tvrdých podmínkách. Siemens dokáže nabídnout řešení, která tyto vysoké nároky splňují. Jaká jsou úskalí, s nimiž se moderní rozvaděče potýkají? I náročné požadavky mají řešení.

Scénář roku 2050

Představte si svět za 40 let. Ve všech oblastech hospodářství, stejně jako v osobním životě, elektřina vytlačí tradiční zdroje energie – v průmyslu, v silničním provozu i při vytápění budov.

5SM6 nasazený na chrániči s jističem řady 5SU1

AFDU - Nižší počet požárů zapříčiněných elektrickou energií

Pod zkratkou AFDU se skrývá anglické Arc Fault Detection Unit, tedy přístroj pro detekci elektrického oblouku. Jde o relativně nový typ ochranného přístroje, který umí vyhodnotit vznik sériového nebo paralelního oblouku v koncových obvodech do hodnoty jmenovitého proudu 16 A. Jeho hlavním úkolem je účinně zabránit vzniku požárů, ke kterým by mohlo dojít vinou poškozených elektrických přístrojů nebo instalací.

Zámek Lednice svítí od 1903

Lednický zámek patřil Lichtenštejnům od 13. století. Je samozřejmé, že sídlo bohatého rodu, který ovlivňoval politiku v celé Evropě, muselo být dokonalé po stránce estetické i technické. Jeho majitelé kromě jiného vyžadovali, aby bylo dobře osvětleno. Na počátku 20. století zde používali v té době nejpokročilejší verzi osvětlení – hořáky na arganový olej. Již v roce 1901 ale byla zahájena kompletní elektrifikace zámku.

Energie pro nemocné děti

Labe u Štětí líně proudí mezi břehy. V místě, kde se ten pravý zvedá do zelení pokrytého hřebene, vyrostla na řece vodní elektrárna. V jejích útrobách se díky moderním technologiím pomalý tok řeky mění v silný proud, který roztáčí obří lopaty dvou turbín s průměrem oběžných kol více než pět metrů. Elektrotechnické vybavení, stejně jako převodovka Flender, která svými rozměry odpovídá úctyhodné velikosti kol, jsou dílem společnosti Siemens. Ale výjimečný je i charakter projektu elektrárny, který spadá do oblasti sociálního podnikatelství. Z výnosů se budou financovat charitativní a vzdělávací aktivity.

Paroplynový zdroj Počerady – elektrárna budoucnosti je připravena

Možná si vzpomenete, že jsme v Energu již několikrát psali o elektrárně v Počeradech. Lépe řečeno – o dvou elektrárnách rozdílných koncepcí, které stojí vedle sebe. Jedna, ta původní, spaluje uhlí, druhá, nově zbudovaná, zemní plyn. Paroplynový zdroj Počerady je prvním projektem svého druhu v České republice a Siemens v něm zanechal významnou stopu.

Traťový uzel Olomouc: nejmodernější řada ochran Siprotec

Síť distribučních trafostanic pro napájení drážních netrakčních zařízení na traťovém uzlu Olomoucm bude vybavena ochranami řady Siprotec 5. První rozsáhlé nasazení nejmodernějších Siproteců je dodáváno včetně engineeringu, výpočtu nastavení ochran a jejich koncepce.

Můžeme teplejší Zemi zase ochladit?

Ukazuje se, že lidstvo zřejmě nedokáže změnit způsob života a ekonomiku natolik, aby zbrzdilo změnu klimatu. Vědci tedy přemýšlejí, zda by na tento fenomén nemohli vyzrát jinak. A vznikl nový termín – geoinženýrství. Říká: co jsme pokazili, dokážeme díky technice napravit.