Paroplynový zdroj Počerady – elektrárna budoucnosti je připravena

Paroplynový zdroj Počerady – elektrárna budoucnosti je připravena

19. 07. 2017

Možná si vzpomenete, že jsme v Energu již několikrát psali o elektrárně v Počeradech. Lépe řečeno – o dvou elektrárnách rozdílných koncepcí, které stojí vedle sebe. Jedna, ta původní, spaluje uhlí, druhá, nově zbudovaná, zemní plyn. Paroplynový zdroj Počerady je prvním projektem svého druhu v České republice a Siemens v něm zanechal významnou stopu.

Konsorcium společností Siemens AG a Siemens, s.r.o., dodalo pro paroplynovou elektrárnu Počerady v rámci Obchodního balíčku OB 01 dvě plynové turbíny SGT5-4000F, z nichž každá má výkon 284 MW, dva vzduchem chlazené generátory SGen5-1000A a dále pak veškerá strojní, řídicí a elektrická zařízení potřebná k jejich bezpečnému a spolehlivému provozu (tzv. GTG sety). Následně pak koncern získal zakázky na dodávku řídicího systému T3000 a P3000, vvn transformátorů a vvn rozvodny, generátoru pro parní turbínu a 15letou servisní smlouvu na generátory a plynové turbíny.

Instalace byla v Počeradech zahájena v únoru 2012, v únoru 2013 došlo k zapálení první turbíny a v listopadu 2013 proběhla garanční měření na obou turbosetech. Do začátku dubna 2014 probíhaly zkoušky celého paroplynového zdroje. K 15. dubnu 2014 byl podepsán Certifikát o předběžném převzetí díla (PAC).

Turbína SGT5-4000F byla uvedena na trh na počátku 90. let 20. století s výkonem 240 MW a 37% účinností. Díky optimalizaci nyní dosahuje výkonu až 292 MW a účinnosti 39,8 %. Tento stroj je v provozu velmi úspěšný a jeho průměrná spolehlivost přesahuje 99 procent.

  

 

Paroplynové elektrárny se vyznačují nízkým dopadem na životní prostředí a flexibilitou. Lze je uvést rychle do provozu, a tak mohou pružně reagovat na zvýšení poptávky po elektrické energii.

 

  

Plynové turbíny jsou umístěny v hlavní strojovně v protihlukových krytech vysokých cca 10 metrů.

 

  

Výhodný modulový systém

Soubory plynových turbín byly dodávány z velké části předem smontované ve výrobním závodě. Pomocné systémy byly rozděleny do skupin a instalovány také jako předem sestavené celky, což snížilo dobu i náklady na instalaci a uvedení do provozu. Modulový systém umožňuje navrhnout konečné řešení tak, aby splnilo konkrétní projektové a místní požadavky nebo zvýšilo provozní flexibilitu a výkon zařízení na výrobu elektrické energie. 

 

Sdílet článek

Chcete vědět více? Napište nám

Odesláním formuláře souhlasím se zpracování osobních údajů. Vyplněné osobní údaje budeme zpracovávat za účelem zpracování vaší poptávky nebo dotazu. Díky tomu vám budeme moci co nejdříve odpovědět a vyřešit váš požadavek. Pro více informací klikněte zde.