AFDU - Nižší počet požárů zapříčiněných elektrickou energií

AFDU - Nižší počet požárů zapříčiněných elektrickou energií

19. 07. 2017

Pod zkratkou AFDU se skrývá anglické Arc Fault Detection Unit, tedy přístroj pro detekci elektrického oblouku. Jde o relativně nový typ ochranného přístroje, který umí vyhodnotit vznik sériového nebo paralelního oblouku v koncových obvodech do hodnoty jmenovitého proudu 16 A. Jeho hlavním úkolem je účinně zabránit vzniku požárů, ke kterým by mohlo dojít vinou poškozených elektrických přístrojů nebo instalací.

Je pravda, že jsme před tímto nebezpečím chráněni hned několikanásobně – běžně používáme pojistky, jističe a proudové chrániče. Proč tedy ještě AFDU?

Elektrický oblouk, zkrat, je jednou z nejnebezpečnějších poruch v elektrických sítích. Může způsobit přímé ohrožení obsluhy, poškození zařízení a výpadky dodávky elektrické energie. Dojde-li při této poruše k vývinu proudu o vysoké hodnotě, umí jej správně navržené přístroje dostatečně rychle a bezpečně odpojit. Zde si plně vystačíme se současnými konstrukcemi jističů a pojistek. V některých případech poruch doprovázených elektrickým obloukem se ale vyvine proud o řádově nižších hodnotách. Tyto poruchy jsme zatím neuměli detekovat a jejich rychlé zjištění záviselo jen na všímavosti obsluhy zařízení. Díky tomu se tato porucha v lepším případě časem změnila ve zkrat s vysokou hodnotou proudu a byla vypnuta. V horších případech se pak mohla stát příčinou požáru.

5SM6 nasazený na chrániči s jističem řady 5SU1

 

Specifické vlastnosti poruch

Jak už bylo řečeno, některé poruchy sériového či paralelního oblouku současné ochranné přístroje (nebo jejich kombinace) nedokáží včas detekovat a odpojit. Z některých fyzikálně-matematických rozborů těchto složitých jevů vyplynulo, že každý provozní či poruchový stav, který doprovází jiskření či vývin oblouku, je charakterizován specifickým rozsahem vysokofrekvenčních kmitů, průběhů napětí a proudů. Od tohoto zjištění pak byl jen krůček k návrhu přístroje, který dokáže rozlišit průběhy provozních proudů včetně harmonických složek, rušení atd. od průběhů poruchových proudů při vývinu paralelního nebo sériového oblouku.

Nová technika snižuje riziko

Platná legislativa a příslušné technické normy definují maximální přípustnou úroveň rizika a z té vychází současná koncepce řešení ochrany. Jde o zažitá standardní pravidla. Ale v případech, kdy je ohrožen život či zdraví většího počtu osob nebo velké materiální hodnoty, bychom se měli snažit snížit úroveň rizika ještě výrazněji. Z historie známe tragické následky požárů v nemocnicích a hotelích, velké kulturní ztráty při požárech archivů a muzeí. Takovým situacím bychom se měli snažit zabránit, zejména když máme k dispozici příslušné technické prostředky. Zkušenosti z USA a Kanady, kde se přístroje reagující na poruchy vyvolané sériovým nebo paralelním obloukem používají už léta, ukazují, že je to možné.

Firma Siemens nabízí tento přístroj jako první v provedení pro evropský trh pod označením 5SM6.

Více informací naleznete na http://1url.cz/uTEG.

Líbil se vám článek?