Homepage

Kontextová revoluce

Umělá inteligence se dostala do bodu, kdy může být nastavena tak, aby spustila další vlnu technologického průlomu. Techniky hlubokého učení, na kterých to celé stojí, jsou ale silně omezeny vlastní neschopností poskytnout kontext. Tyto mezery vyplňují tzv. znalostní grafy, čili grafické znázornění vztahů. Výsledkem může být svět nových aplikací.

Chytrý kufr, který se na letišti neztratí

Jak by se vám líbilo cestovat se zavazadlem, které se nikdy neztratí a vaše cennosti v něm budou stoprocentně v bezpečí? Americká firma Samsonite nedávno uvedla na trh novinku, která cestování bez starostí umožňuje – první kufr s integrovanou bezdrátovou technologií. Nová řada inteligentních zavazadel je nabitá netradičními funkcemi a přitom lehčí a odolnější než kdy dřív. Aby uvedení novinky na trh proběhlo bez problémů, použila společnost Samsonite pro urychlení vývoje a výroby řešení od společnosti Siemens PLM Software.

Data cennější než ropa

Odborníci se domnívají, že technologie AI přinášejí změnu paradigmatu v ekonomice. Není to ani kapitál, ani pracovní síla, které budou klíčovými faktory ekonomického růstu, ale to, jak průmyslové národy dokážou využít příležitosti, které otevírají technologie založené na umělé inteligenci.

Umělá inteligence: v budoucnosti to bez ní nepůjde

Technologické inovace jsou tím, co pohání ekonomický růst, již více než 250 let. Hlavními impulzy pro vznik zcela nových inovací, příležitostí i obchodních modelů byly v minulosti například parní stroj, vynález elektřiny nebo spalovací motor. Říká se, že umělá inteligence, či spíše strojové učení (machine learning) jsou analogií těchto vynálezů dnešní doby. Kdo toto nepochopí a promarní příležitosti, které nabízejí, mine se s dobou, která nezvratně přichází.

Digitalizace každodenního života

Julie Alexanderová, ředitelka městského rozvoje v globálním středisku kompetencí pro města společnosti Siemens, vysvětluje, jak inteligentní infrastruktura Smart City snižuje náklady, zvyšuje efektivitu a zlepšuje každodenní život. Světový kongres Smart City Expo, který se konal v listopadu loňského roku v Barceloně, vypadal jako naléhavé celosvětové volání po rozvoji chytřejších a udržitelnějších měst. Opravdu inteligentní města tak nutně potřebujeme?

Partnerství více než virtuální

Mladá česká firma Factorio Solutions má s vytvářením a zprovozňováním digitálních dvojčat strojních zařízení na platformě Siemens bohaté zkušenosti. Ač vznikla z malého start-upu, dnes úzce spolupracuje s prvním českým Testbedem pro Průmysl 4.0 v rámci Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze. Zde také zrealizovali první bezhardwarové virtuální zprovoznění digitálního dvojčete stroje, které dokáže ušetřit až třetinu času při skutečném oživování stroje nebo výrobní linky.

Big data šetří energii

Jak během krátké doby snížit spotřebu energie o 15 %? Ve španělské společnosti Gestamp, která působí v automobilovém průmyslu, k tomu využili cloudovou platformu MindSphere. Originální aplikace, vyvinutá ve spolupráci se společností Siemens, přiblížila firmu k trvale udržitelnému modelu síťově propojených výrobních závodů podle konceptu Průmysl 4.0.

Naslouchat strojům se firmám vyplatí

Svět internetu věcí se vyvíjí velmi dynamicky. Počet zařízení, která se každoročně připojí, roste exponenciální řadou a do roku 2020 by jich mělo být až 50 miliard. Všechna tato zařízení generují nesmírně hodnotná data. Siemens proto prostřednictvím platformy MindSphere buduje otevřený ekosystém kooperujících společností, který zákazníkům při sběru a využití dat přináší komplexní řešení s co největší přidanou hodnotu. O platformě MindSphere, budoucnosti průmyslu i kybernetické bezpečnosti jsme si povídali s Františkem Podzimkem, MindSphere Business Developerem společnosti Siemens.

Virtuální zprovoznění - budoucnost průmyslu

Trendy ve výrobním průmyslu jsou jasné: zrychlení vývoje novinek, co nejrychlejší zahájení výroby, růst flexibility a variability výroby, snižování nákladů, a to vše za současného zvyšování kvality. Z toho plynou šibeniční termíny pro inženýrské a technologické firmy, obrovský stres a nulová tolerance chyb při oživování strojů. S tímto se umí dobře vypořádat ve společnosti BenThor automation. Čas, peníze i nervy všech zúčastněných tu šetří díky virtuálnímu zprovoznění digitálních dvojčat strojů a výrobních linek. K tomu používají softwary TIA Portal, PLC Sim Advanced, Process Simulate a Process Designer od Siemens. Uvědomili si totiž, že ve virtuálním zprovoznění je budoucnost celého výrobního průmyslu a brzy se stane standardem.

Zaměstnanost 4.0

Dnešní převratná doba, jejímž hlavním znakem je přesun nejen práce, ale i podstatné části lidského života do virtuálního kybernetického prostoru, mění od základů nejen samotnou průmyslovou výrobu, ale i řízení lidských zdrojů. Jiné je dnes úplně vše: od způsobu, jakým se nová zaměstnanci hledají, přes požadavky, jaké jsou na ně kladeny, až po samotný způsob jejich práce. A vývoj se v tomto směru nezastavil. A za pár let bude vše ještě úplně jinak.

Digitální dvojče zrychlí vaši výrobu

Společnost Siemens se po 60. představila na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2018 v Brně. Pod mottem "Digitální dvojče zrychlí vaši výrobu" ukázala, jak s  využitím vhodných softwarových nástrojů efektivně navrhovat, provozovat i spravovat strojní zařízení.  V expozici předvedla  hned dva různé stroje s jejich virtuálními dvojníky, ale i opravdové křídlo vozu Bugatti Chiron vyrobené aditivní technologií.