Siemens dodal technologii největšího bateriového úložiště v ČR

Siemens dodal technologii největšího bateriového úložiště v ČR

18. 07. 2018

V Mydlovarech na Českobudějovicku začal pracovat velkokapacitní systém pro ukládání energie. Bateriové úložiště SIESTORAGE s kapacitou až 1,75 MWh, které uvedla do provozu společnost E.ON, v tuto chvíli představuje největší zařízení svého druhu u nás. Formou řešení na klíč je dodala společnost Siemens.

Pokud by nastal blackout, kapacita mydlovarského bateriového úložiště by dokázala pokrýt zhruba denní spotřebu 130 rodinných domů či 650 bytů. To ale není hlavní důvod instalace SIESTORAGE (SIemens Energy STORAGE) v jižních Čechách. V rámci pilotního programu bude E.ON baterii primárně využívat ke kompenzaci odchylek obchodníka s elektrickou energií, ale cílem je vyzkoušet si v praxi i další technické možnosti zařízení – rychlost reakce, kapacitu a vliv na síť. „Protože věříme, že baterie sehrají v budoucnosti energetiky významnou roli, snažíme se na to zodpovědně připravit a chceme dopředu získat zkušenosti z provozu tohoto zařízení v reálných podmínkách, tedy zkušenosti z výstavby, provozu i připojení. Naše poznatky by navíc mohly významně přispět v diskuzi o legislativních změnách týkajících se baterií. Současná legislativa totiž s podobnými zařízeními nepočítá,“ říká Martin Záklasník, generální ředitel společnosti E.ON, která do bateriového úložiště investovala 24 milionů Kč. Instalovaná kapacita SIESTORAGE je až 1,75 MWh, maximální výkon této jednotky (na straně střídačů) je 1,6 MW s omezením na 0,99 MW na základě smlouvy o připojení.

Reakční doba do jedné vteřiny

Bude-li zkušební provoz úspěšný, může se výkon bateriového úložiště na jihu Čech postupně navýšit až na 10 MWh. „Baterie má díky svým technologickým vlastnostem široké možnosti využití. Její největší výhodou je rychlá regulace výkonu s reakční dobou do jedné vteřiny. To umožňuje nejen možnost efektivně kompenzovat odchylky při obchodování s elektrickou energií, ale i velmi rychle reagovat při krátkodobých výpadcích napájení. Bateriová jednotka v těchto případech umožní napájet klíčové body pro obnovu sítě. I tyto situace bychom si rádi v rámci zkušebního provozu rádi otestovali v praxi,“ říká Michal Jurík, manažer strategických projektů E.ON. Společnost Siemens garantuje dodržení hlavních parametrů 1MWh, 1 MW (kapacita, výkon) minimálně 10 let, respektive 6 000 nabíjecích cyklů. Zařízení je projektováno na životnost 20 let.

Vlastnosti bateriového úložiště může mnoha způsoby využít i provozovatel distribuční sítě. Jedním z nich je kompenzace přetoků jalového výkonu do přenosové soustavy, ke kterému dochází převážně v nočních hodinách.

Výraznou stopu v projektu zanechali tuzemští dodavatelé. Společnost ELTRAF, a.s. dodala na míru vyrobený kontejner a realizovala i montáž technologie Siemens. Veškeré práce související s přípravou lokality na výstavbu projektovali a realizovali dodavatelé z jihočeského regionu.      

Výraznou stopu v projektu zanechali tuzemští dodavatelé. Společnost ELTRAF, a.s. dodala na míru vyrobený kontejner a realizovala i montáž technologie Siemens. Veškeré práce související s přípravou lokality na výstavbu projektovali a realizovali dodavatelé z jihočeského regionu.

 

Přínos pro koncového odběratele

Majiteli výrobny elektrické energie, například fotovoltaické elektrárny, bateriové úložiště umožní uschovat vyrobenou elektřinu „na horší časy“, a snížit tak jeho závislost na dodávkách elektrické energie ze sítě. Baterie zajistí dodávku elektrické energie nezávisle na ostatních zdrojích. Koncový uživatel by v budoucnu mohl fungování baterie nepřímo pocítit například při výpadku elektřiny, protože zařízení začne naakumulovanou elektřinu dodávat do sítě za dobu kratší než jedna vteřina. Podle odborníků není daleko doba, kdy koncoví uživatelé budou běžně využívat služby tzv. solárního cloudu – to znamená, že nespotřebovanou elektřinu vyrobenou například fotovoltaikou si „uloží“ do podobné baterie, jaká teď pracuje v Mydlovarech, a v případě potřeby si ji zase vezmou zpět.

Na to všechno si ale budeme muset počkat – jak už bylo řečeno, plné využití všech výhod bateriových systémů v energetice je v první řadě podmíněno změnou legislativy. Technologie je ale již nyní připravena plnit požadavky energetiků. 

Zjistěte více o největším bateriovém akumulačním systému v České republice:

https://www.siemens.com/cz/cz/home/products/energy/medium-voltage/solutions/siestorage/mydlovary.html

 

SIESTORAGE v režii Siemens

Dodavatelem bateriového úložiště, systému SIESTORAGE, je společnost Siemens, která má s tímto typem technologie bohaté zkušenosti.

SIESTORAGE v Mydlovarech je umístěn ve dvou kontejnerech, což zásadně snížilo náklady na stavební část a montážní práce v místě realizace. V prvním kontejneru se nachází VN rozvaděč 22 kV typu 8DJH a současně transformátor 1250 kVA, v druhém kontejneru jsou instalovány Li-Ion baterie, Battery Management System, měniče, řídicí systém, Energy Management System, systémy pro napájení vlastní spotřeby a další pomocné systémy zajišťující bezpečný provoz zařízení po celou dobu jeho životnosti. Právě díky výkonnému řídicímu systému Siemens a vyspělým technologiím je SIESTORAGE možné integrovat do stávajících systémů.

“Systém SIESTORAGE využívá prověřenou technologii lithioiontových baterií, která je pro tyto účely nejvhodnějším řešením,“ říká Martin Panáč, projektový manažer odpovědný za instalaci v Mydlovarech „SIESTORAGE se využívá v nejrůznějších aplikacích – například pro průmyslové podniky nebo záchranné složky představuje řešení krátkodobých výpadků napájení, dokáže zvýšit spolehlivost dodávek energie do odlehlých regionů nebo pomáhat vykrývat výkonové špičky. Role takovýchto zařízení bude s postupující decentralizací energetiky stále důležitější,“ dodává Martin Panáč.

       

Detail rozváděče řízení a ovládání                             Uložení a propojení baterií

 

 

Li-Ion baterie – ideální poměr ceny a výkonu

Řešení SIESTORAGE s Li-Ion technologií má oproti dieselagregátu několik výhod. Doba náběhu agregátu je cca deset, v případě baterie jsou to pouhé desítky milisekund. Pro baterii hovoří také malé náklady na údržbu a nízká hlučnost. V místě, kde pracuje, baterie nešíří žádné emise, navíc původ energie je výsledkem energetického mixu – nejedná se o 100% fosilní paliva. Mezi výhody řešení SIESTORAGE s Li-Ion technologií patří:

•             rychlý čas odezvy na změny v distribučních a přenosových sítích,

•             zaručená kvalita elektrické energie,

•             flexibilní a modulární design pro mnoho případů použití,

•             zvýšená spolehlivost díky zjednodušení architektury systému,

•             vysoká celková účinnost 85 %.

 

Akumulací energie prostřednictvím řešení SIESTORAGE se zabývají webové stránky www.siemens.cz/akumulaceenergie.

Sdílet článek

Chcete vědět více? Napište nám

Odesláním formuláře souhlasím se zpracování osobních údajů. Vyplněné osobní údaje budeme zpracovávat za účelem zpracování vaší poptávky nebo dotazu. Díky tomu vám budeme moci co nejdříve odpovědět a vyřešit váš požadavek. Pro více informací klikněte zde.