Nová budova ČSOB řeší energetické toky do posledního detailu

Nová budova ČSOB řeší energetické toky do posledního detailu

12. 06. 2020

ČSOB v loňském roce rozšířila svou centrálu v pražských Radlicích o novou budovu, která s budovou původní vytváří komplex, tzv. ČSOB Kampus. Rozlehlý objekt, o kterém lze v mnoha ohledech hovořit v superlativech, navrhl renomovaný ateliér Chalupa Architekti. Podle investora se jedná o jednu z nejmodernějších staveb tohoto typu v celé Evropě. Racionalita nakládání s energiemi a přírodními zdroji je v tomto objektu opravdu mimořádná – i díky řídicímu systému Desigo CC, který je jen s mírnou nadsázkou řečeno jeho mozkem.

Nová budova SHQ (south headquarters) se nachází přímo naproti původní budově ČSOB, s níž je spojena lávkou, která překlenuje rušnou Radlickou ulici a umožňuje tak zaměstnancům pohodlný přesun. Oběma budovami tvořený Kampus ČSOB by mělo využívat až 5000 zaměstnanců celé skupiny.

„Budovu jsme maximálně přizpůsobili potřebám našich zaměstnanců a jejich rozdílným pracovním rytmům. Ostatně na potřebě vybavenosti vnitřních prostorů se podíleli i zaměstnanci v rámci ankety a workshopů ,“ uvedl Daniel Rubricius, ředitel facility managementu ČSOB budov.

V budově se střídají zóny pracovní (pro soustředěnou práci či pro práci v týmu) včetně zákoutí pro telefonní hovory), vzdělávací i relaxační. V Kampusu se proto nacházejí i tělocvičny a střešní terasy s běžeckou dráhou a street basketbalovým hřištěm. V nové budově je i moderní školicí středisko, vybavené pro týmová setkání, konference a eventy.

Podívejme se na nový komplex detailněji. Jedná se o několik vzájemně propojených budov, které respektují profil svažitého terénu, v němž se nacházejí, a nijak z něj nevyčnívají. Respekt stavby k okolí podtrhuje značné množství zeleně v její bezprostřední blízkosti, na jejích střechách i uvnitř ní samé. Po celém objektu jsou totiž rozmístěny „zelené hájky“, které mohou sloužit jako odpočinkové zóny nebo i jako alternativní pracoviště.

Zmíněné exteriérové atributy dnes již nejsou nikterak ojedinělé, to opravdu unikátní se skrývá uvnitř budovy a také pod zemí. Skutečně důmyslná je koncepce získávání, zadržování a výdeje energie. Architekti při projektování pracovali i s takovými faktory, jako je orientace budovy ke světovým stranám a k proudění větrů, které se využívají k vnitřní cirkulaci vzduchu a teplotní regulaci objektu. V létě tak řízené noční větrání ochlazuje budovu na následující den. Děje se tak pomocí automatizovaného systému otevírání oken, přičemž po většinu roku toto přirozené větrání postačuje, pouze v době tropických teplot se počítá s tím, že proces chlazení posílí menší hybridní chladicí agregát.

Zcela unikátní je však systém 177 vrtů, z nichž každý je hluboký 150 m. V podstatě pouze s ním a s automatizovaným otevíráním oken je budova zcela soběstačná jak z hlediska vytápění, tak i chlazení. Vrty navíc nefungují pouze jako zdroj energie, ale v obdobích, kdy je venkovní teplota dostatečně vysoká, i jako její akumulátor. Počítá se dokonce s tím, že se přebytky tepla nové budovy budou distribuovat do sousední budovy ČSOB. 

Mozek systému

Součástí, resp. mozkem celého tohoto neuvěřitelně propracovaného systému je řídicí systém Siemens Desigo CC. Jím se ovládají systémy tepelných čerpadel, oken, otvírek a vzduchotechniky či rekuperace tepla. „Tato konkrétní aplikace systému měření regulace je opravdu velmi košatá, zahrnuje asi 90 000 proměnných,“ upozorňuje na unikátní složitost řešení Jiří Sedláček, obchodní manažer ve společnosti Siemens.

Pro takto složitý projekt byl systém Desigo CC opravdu dobrou volbou. Díky své škálovatelnosti a modularitě je totiž možné Desigo využít pro automatizaci, řízení, dohled a optimalizaci provozu jedné nebo více technologií v budovách různých velikostí. Díky kompletnímu portfoliu může Desigo řídit zdroje tepla a chladu i jednotlivé místnosti, a navíc také nabízí nejflexibilnější řídicí systém pro správu budovy (BMS).

Velkou předností celého systému pak je řada ovladačů rodiny Total Room Automation (TRA) pro integrované řízení jednotlivých místností. Provozovatelé i uživatelé tak mají možnost aktivně se zapojit do hospodaření s energiemi, jehož výsledkem je trvalé snížení energetické náročnosti i nákladů na údržbu. Systém TRA zajišťuje řízení topení, větrání a klimatizace, řízení osvětlení a ovládání žaluzií a současně optimalizuje spotřebu energie pomocí inovační funkce s názvem RoomOptiControl, která automaticky detekuje nadbytečnou spotřebu energie v místnosti a uživatele na ni upozorní.

Využívání jediné a mimořádně efektivní platformy, jakou je právě Desigo CC, ke správě všech technologií v budově tak přináší její výrazné zjednodušení – jak v oblasti jednotlivých pracovních postupů, tak analýzy dat či optimalizace provozu celého objektu. Není asi nutné příliš zdůrazňovat, že díky jednotnému a unifikovanému přístupu ke všem technologiím je rovněž možné dosáhnout značných časových a finančních úspor.

Systém měření regulace je v nové budově ČSOB již kompletně nainstalován a momentálně prochází fází optimalizace čili „ladění“. „Jedná se o nesmírně složitý systém, troufám si říci, že budova je svého druhu nejmodernější v České republice,“ podotýká Jiří Sedláček. Tomu také odpovídá délka optimalizačního procesu. „Ve starší budově ČSOB se celý systém ladil zhruba tři roky. My předpokládáme, že novou budovu budeme do optimálního stavu ladit asi šest měsíců až rok. Rozhodující pro dobu ladění však je, jaké požadavky vznesou uživatelé budovy,“ upozorňuje.

Komfort i pro elektromobily

Společnost Siemens pečuje o pohodlí zaměstnanců nové budovy ČSOB od střechy až po suterén, a to doslova – svůj otisk totiž zanechala i v podzemních garážích, které vybavila nabíječkami pro elektromobily. Konkrétně se jedná o šest wallboxů a dvě rychlonabíječky. „K rozhodnutí o instalaci nabíječek přitom došlo až v průběhu realizace celého projektu,“ upozorňuje David Hnízdil, obchodní manažer ve společnosti Siemens, s tím, že tento subprojekt se stále vyvíjí v důsledku upřesňujících požadavků banky. „K tomu, že se banka vůbec rozhodla pro instalaci nabíječek Siemens, přispěl velkou měrou argument, že pokud budou nabíječky od stejného dodavatele jako celý řídicí systém, bude je možné do tohoto systému snáze integrovat,“ vysvětluje dále David Hnízdil.

Všechny nabíječky jsou tak nyní napojeny na systém Desigo CC, který zajišťuje jejich load management. Vše je nastaveno tak, že v jeden okamžik lze nabíjet současně 6 x 22 kW i 2 x 50 kW. Avšak vzhledem k tomu, že nabíječky nejsou z hlediska budovy v prioritním režimu (pro banku je klíčový vnitřní komfort pro zákazníky i zaměstnance), tak nastane-li nedostatek příkonu, u AC wallboxů dojde k nabíjecí přestávce a u DC se zmenší nabíjecí výkon na 5 kW. Toto řešení tedy umožňuje bance snížit náklady na rezervovaný příkon, který pokrývá špičky v nabíjení. V budoucnu, až se elektromobilita více rozšíří, bude zase možné využít data a trendy v systému a omezit některé technologie budovy na úkor nabíjení vozidel.

David Hnízdil vysvětluje, jak se tento subprojekt vyvíjel: „Zpočátku byly nabíječky přístupné pouze zaměstnancům ČSOB na jejich ID karty. Protože je však tito zaměstnanci využívali pouze v menší míře, vzneslo na Siemens vedení banky požadavek, aby byly nabíječky zpřístupněny i pro klienty banky, kteří do nové centrály přijedou elektromobilem.“

Po nyní plánované úpravě by provoz rychlonabíječek měl přejít pod PRE, přičemž za nabití bude možné platit buď kartou CCS, nebo běžnou platební kartou. Následně by se mělo změnit i fungování šesti wallboxů. Společnost Siemens pro ně vyvine zcela nový software, který umožní platbu přes klasický platební terminál, a to jak platebními kartami, tak kartami CCS. „Záměr je takový, že v garážích na zdi by měl být umístěn dotykový panel, na kterém si zákazník zvolí konkrétní nabíječku a délku nabíjení, přiloží platební kartu a po autorizaci platby začne nabíjení,“ popisuje detaily této fáze projektu David Hnízdil a dodává, že zcela novým požadavkem banky je, aby do tohoto kiosku byla integrována i obsluha rychlonabíječek, čímž by se uživatelský komfort ještě zvýšil.

Platinové aspirace

Nová budova SHQ mnimo jiné díky výše uvedenému dosáhla na certifikací LEED Platinum New Construction, která je vyjádřením toho, že budova vyhovuje nejvyšším mezinárodním ekologickým standardům. Znamená to tedy, že se jedná o energeticky mimořádně úspornou budovu, ohleduplnou k životnímu prostředí a současně s vysokým komfortem prostředí vnitřního. Investorem deklarované úspory energie by měly v porovnání se standardním objektem podle metodiky ASHRAE dosáhnout až pozoruhodných 74 %.

Technická řešení v nové budově centrály byla pro ČSOB natolik inspirativní, že ta již projevila zájem spolupracovat se společností Siemens i na dalších podobně náročně koncipovaných projektech. Reference od ČSOB znamenají pro Siemens kladné body i s ohledem na připravovaný projekt Smíchov City, který by se měl v dohledné době začít uskutečňovat na místě bývalého nákladového nádraží v Praze na Smíchově.

Nová budova ČSOB v číslech

  • Komplex tvoří 7 pavilonů o rozměrech 175 × 105 metrů.
  • Užitná plocha celé budovy je 60 100 m2.
  • Rozloha střešních teras činí 10 000 m2.
  • Důraz na ekologičnost dokumentuje to, že v interiéru budovy SHQ se nachází přes 2 300 rostlin a na střešních terasách roste 345 stromů.
  • Deklarované úspory energie by díky instalovaným technologiím měly v porovnání se standardním objektem podle metodiky ASHRAE dosáhnout až 74 %.
Líbil se vám článek?