Fotovisions

Ventotene – ostrov na baterky

Autor:
0

Ventotene, je malý ostrůvek ve Středozemním moři. Mohlo by se zdát, že je odříznutý od civilizace, protože není napojen na italskou národní elektrickou síť, ale opak je pravdou. Malý kousek země obklopený vodou, který měří jen 175 hektarů, je laboratoří pro energetiku budoucnosti.

Elektřinu pro sedm set zdejších obyvatel dlouhá léta zajišťovala čtveřice dieselových generátorů, každý o výkonu 600 kVA. V posledních letech se sem ale hrnou turisté a generátory přestaly stačit. Místní si na své domy sice nainstalovali fotovoltaické panely, jejich produkci však ovlivňují výkyvy počasí. Před čtyřmi lety proto italská elektrárenská společnost ENEL začala hledat způsob, jak oba typy zdrojů efektivně propojit. Ve spolupráci se společností Siemens vznikl hybridní systém, který propojil solární panely a naftové generátory do jednoho celku a přidal další důležitou součást – inovativní řešení pro skladování energie v lithiontových bateriích SIESTORAGE s výkonem 500 kW a skladovací kapacitou 600 kWh.

Stabilní síť a méně spotřebované nafty

Mozkem celého řešení je systém Microgrid Controller naprogramovaný tak, aby udržoval výkon naftových generátorů ve vysoké účinnosti a při malé poptávce po elektřině je rovnou vypnul. Náklady na palivo se díky tomu podařilo snížit o 15 %. Souběžně se zvýšila stabilita ostrovní rozvodné sítě, což umožnilo instalovat více solárních panelů (v současné době sluneční panely nabízejí výkon 90 kW energie). Neustálé monitorování stavu elektrické sítě zabránilo jejím letním výpadkům.

Zdroje: Siemens

Diskuze k článku

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit přes facebook. Přihlásit se

Vaše komentáře

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek. Buďte první.

Mohlo by vás zajímat

 
Galerie