Homepage

Nejzelenější londýnská budova

Crystal, který před šesti lety otevřeli v Královských viktoriánských docích, je jednou z nejvíce nízkoenergetických budov na světě. Toto výstavní a konferenční centrum je jednou velkou přehlídkou zelených řešení pro městskou infrastrukturu.

Chytrá města: digitální řešení pro příjemnější život

Po desetiletí experimentování vstupují chytrá města do nové fáze. Přestože jsou digitální řešení pouze jednou součástí kompletní sady nástrojů pro vytváření „dokonalých“ měst, již řadu let jsou nejúčinnějším a nejlevnějším příspěvkem k této sadě. McKinsey Global Institute (MGI) vydal letos v červnu obsáhlou zprávu, která analyzuje desítky současných aplikací a dochází k závěru, že by je města mohla využít ke zlepšení ukazatelů kvality života o 10–30 %.

Eiffelova věž 21. století? Muzeum Nadace Louise Vuittona

Eiffelova věž, Louvre, Vítězný oblouk. Pařížské dominanty, které si všichni spojíme s touto francouzskou metropolí. V řadě dalších architektonických památek města vznikla navíc v roce 2014 budova nadace Louise Vuittona. Moderní umělecké muzeum, navržené oceňovaným architektem Frankem Gehrym, má ambice stát se novou pařížskou ikonou.

Ve zdravé budově zdravý vzduch

V budovách trávíme převážnou část našich životů. Prostředí, které nám poskytují, podstatným způsobem ovlivňuje naše zdraví, náladu i výkonnost. Možná více, než si uvědomujeme. Jednou z výzev při automatizaci budov proto je zajistit optimální podmínky pro život i pro práci.

Města po celém světě zažívají digitální revoluci - jak si vedou?

Roland Berger, nejstarší a nejprestižnější evropská konzultační společnost založená v Německu již v r. 1967, provedla studii 87 měst z celého světa, aby zjistila, jak daleko jsou tato města na cestě k transformaci do podoby „smart". Roland Berger má v současnosti 2 400 zaměstnanců, kteří pracují v 50 pobočkách ve 34 zemích světa. Výsledky této studie jsou více než překvapivé.

První kancelář vytištěná 3D tiskárnou

Technologie 3D tisku neustále posouvá své hranice, je pořád těžší najít objekt, který ještě nebyl úspěšně vytištěn. Platí to i pro stavebnictví, tedy oblast, která s 3D tiskem původně nebyla vůbec spojována. Nyní je na světě první kancelářská budova vyrobená pomocí 3D tiskárny. Takzvaná kancelář budoucnosti se nachází v centru Dubaje.

Futuristické sídlo kybernetického institutu

Ústav, který chce ovlivnit moderní průmysl v zemi, má vcelku logicky sídlo, které už svým vzhledem a samozřejmě i vnitřním vybavením míří do budoucnosti. Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT otevřel v květnu v pražských Dejvicích svou moderní, futuristicky vyhlížející budovu.

Budova Siemens v Abú Zabí; foto: Sheppard Robson

Lepší města? Podle sloganu „dva v jednom“

Dostupná a levná energie je základem moderní civilizace. A tak je jen případné, že energie ve všech formách by se měla přímo provázat s našimi životy a městy: ta v budoucnosti budou nejen obytným prostorem, ale zároveň tržištěm, elektrárnou i velkým energetickým skladištěm.

Crystal: průzračně čistý a technicky dokonalý

V roce 2012 společnost Siemens otevřela v Londýně novou budovu s příznačným názvem Crystal, která způsobila převrat v dosavadním chápání „zelených budov“. Crystal se stal z poloviny novým londýnským domovem společnosti Siemens a sídlem světového kompetenčního centra Siemens zaměřeného na řešení pro města.

Jak dát sklu a oceli mozek

Dobří architekti se vždy pokoušeli vdechnout svým budovám duši. Dnes už jim nové technologie umožňují dát budovám i „mozek“ – schopnost reagovat rychle a účinně na neustálé změny podmínek a požadavků. V nejlepším případě jsou tedy výsledkem skutečně „živé“ budovy.