Technologie budov

První kancelář vytištěná 3D tiskárnou

Siemens
0

Technologie 3D tisku neustále posouvá své hranice, je pořád těžší najít objekt, který ještě nebyl úspěšně vytištěn. Platí to i pro stavebnictví, tedy oblast, která s 3D tiskem původně nebyla vůbec spojována. Nyní je na světě první kancelářská budova vyrobená pomocí 3D tiskárny. Takzvaná kancelář budoucnosti se nachází v centru Dubaje.

Díky rostoucímu počtu obyvatel ve městech jsou na budovy a systémy v budovách kladeny stále větší nároky. S rostoucími požadavky stoupá potřeba inteligentních řešení, která jsou často prezentována pod označením smart cities neboli chytrá města. Tato řešení integrovaná do infrastruktury měst a obcí vedou ke zlepšení kvality života jejich obyvatel – díky použití nejmodernějších technologií dochází ke zvyšování efektivity, bezpečnosti, ekonomické konkurenceschopnosti, tvorbě příjemného a zdravého prostředí pro život. Jednou z nedávno zavedených technologií je právě využití 3D tisku ve stavebnictví.

3D tisk je možný v nanometrových velikostech, výroba obytných budov představuje opačný extrém. Přesto se jedná o nesmírně progresivní kategorii – především v Číně bylo v poslední době zrealizováno několik převratných staveb. Vznikl zde například pětipodlažní bytový dům, nejvyšší stavba svého druhu na světě, nebo 10 domků, které byly vyrobeny během rekordních 24 hodin. Pod těmito projekty je podepsána šanghajská společnost Win Sun, která se rovněž podílela i na dubajské kanceláři. Tyto stavby ale prozatím ukazují především na potenciál, který aditivní výroba skrývá, slouží jako předváděcí modely. Pokud se ale 3D tisk ve stavebnictví osvědčí, bude to pro celý tento segment znamenat menší revoluci.

Plně funkční kancelářská budova v Dubaji ve Spojených arabských emirátech posouvá design i dokončovací práce 3D budov na zcela jinou úroveň. Komponenty stavby byly vytištěny během 17 dnů s pomocí tiskárny dlouhé 36,6 m, vysoké 6,1 m a široké 12,2 m, samotný proces tisku mělo na starosti velké robotické rameno. Jako stavební materiál posloužila speciální směs cementu, která byla testována ve Velké Británii a Číně. Stavba se rozkládá na ploše přibližně 250 metrů čtverečních.

Nepřekvapivé výsledky

Synonymem pro 3D tisk jsou vyšší efektivita, přesnost a úspora nákladů. Na stavbě kanceláře se díky metodě 3D tisku podařilo ušetřit přibližně 50 procent nákladů, ve srovnání s obdobným typem stavby. Na tisk dohlížel jeden technik, dalších sedm pracovníků instalovalo stavební díly a tým deseti elektrikářů a specialistů se postaral o elektrotechnické práce. Podle dubajských představitelů může technika 3D tisku ve stavebnictví přinést o 50 až 80 % nižší náklady na práci a mohla by zkrátit dobu výstavby až o 70 %.

Není náhodou, že budova vznikla zrovna v Dubaji. V dubnu letošního roku zde byla zveřejněna strategie, podle které by do roku 2030 mělo být 25 procent všech dubajských budov založeno na technologii 3D tisku. Stavba je první významnou iniciativou dubajského Museum of the future, které představuje možnosti a budoucnost vědy, technologií a inovací. Kancelář, která nyní bude sloužit jako centrála společnosti Dubai Future Foundation, byla slavnostně otevřena v květnu a celá stavba vyšla v přepočtu na 3, 4 milionu korun.

Desigo CC

Řízení všech komponentů nové kancelářské budovy je integrováno do jedné platformy – systému Desigo CC společnosti Siemens. Tato platforma umožňuje z jednoho centrálního místa kontrolu a optimalizaci technické infrastruktury stavby, bezpečnostních monitorovacích systémů, klimatizace a vstupního systému.

Kancelář využívá kamerový systém Siemens s HD kamerami, který umožňuje přístup přes aplikaci a webové klienty, vstupní systém je založen na biometrice a čipových kartách. Siemens také dodal technologie požární ochrany pro detekci požárů, a to včetně multisenzorových detektorů, které se dokážou přizpůsobit měnícímu se prostředí a analyzovat falešná hlášení poplachů nebo přítomnost oxidu uhelnatého.

Zdroje: Dubai Future Foundation

Diskuze k článku

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit přes facebook. Přihlásit se

Vaše komentáře

Milan Hošek, 15.01.2018 17:44 odpovědět
dobrý den , i když jsem odborníkem spíše v oblasti technologie budov, nedá mi to otevřít alespon pár otázek... nejdříve k ceně, 3,4mil CZK je na první pohled relativně málo , pokud bychom předpokládali plochu cca 100m2 tak je to cena přiměřená i v Česku natožto v Dubaji...(samozřejmě pokud je údaj uvden ve správné měně...) Pokud by byly přesnější údaje o zastavené ploše - objemu, dalo kalkulovat přesněji. Dále není uvedeno , zda do nákladů byla zahrnuta cena robotického ramene, jistě úctihodných rozměrů,... nebo alespoň podíl na tuto jednu satvbu, s předpokladem že jich bude samozřejmě bude více. Součástí proporcionálních nákladů musí být rovněž vysoce sofistikovaný SW ovládání . vč. 3D designu a vč. přípravy pro tecnologie budovy, cž by ovšem neměl být v současnosti problém, ale tyto "projekční" náklady budou určitě nesrovnatelně vyšší než klasické ... Dále není jasné zda byly zahrnuty veškeré náklady navývoj a výrobu speciální betonové směsi, její dopravu a celou logistiku kolem její distribuce a zpracování... V uvedeném případě přízemních místností nebyl asi problém se statikou, ale jak asi bude tisknout 3D ve výšce několika set metrů , kde je zdivo protkané ocelovou výztuží? A dovedeme si někdo představit 3D betonovou tiskárnu vysokou řádově 500m, což není neobvyklá výška staveb v Dubaji... A opět náklady na tuto konnstrukci , otázky problematiky dopravy speciální směsi od výrobce na stavbu a výtlak 5OOm vysoko v 50°C teplotě , kdy směs je pravděpodobně rychle tuhnoucí z hlediska podstaty 3D tisku.. Nevím zda dovede někdo toto vše zohlednit a zkalkulovat a porovnat s klasikou... Uvedené úspory času a nákladů by asi chtěly podrobnější údaje k oponenci, .. zdají se totiž až moc optimistické,...Nejsem proti pokroku , naopak jsem velký obhájce nepředstavitelných možností 3D tisku, zejména použití ve zdravotnictví je fascinující... Možná tyto otázky mají jasné odpovědi u obdorníků ve stavebnictví, což nejsem , nicméně jsem je otevřel a pokud by mi je fundovaně někdo zodpověděl , budu velice rád. Za případné názory a odpovědi předem děkuji. M. Hošek

Mohlo by vás zajímat

 
Galerie