Urbanistický rozvoj dynamicky pokračuje a mimo jiné přináší nárůst spotřeby elektrické energie a hustoty zatížení velkých měst. To je možné řešit navyšováním výkonu stávajících transformačních uzlů vvn/vn, ale jde o řešení, které má své limity a je víceméně dočasné. Nakonec se vždy dochází k závěru, že je potřeba postavit i nové transformovny.
Ve velkých městech nabývají sítě vvn stále zřetelněji distribučního charakteru. Přitom jejich další rozvoj je neodmyslitelnou součástí výstavby nových, převážně kabelových vedení a rozvoden vvn, které se nutně zahušťují a přibližují k těžišti spotřeby.
Často jsou přímou součástí obchodních a administrativních center. Požadovaných parametrů, a především minimalizovaných rozměrů není možné dosáhnout s rozvodnami konvenčními se vzduchovou izolací, ale pouze s rozvodnami zapouzdřenými (dosud prakticky výlučně s izolací SF6. Novými trendy izolace, které se skrývají pod anglickým pojmem „clean air“ se budeme zabývat v samostatném příspěvku).
Leitmotivem nasazování zapouzdřených rozvoden nadále zůstává řádová úspora zastavěné plochy i prostoru a zajištění odpovídající vysoké provozní spolehlivosti a bezpečnosti. Jejich použití se však stává perspektivní i v případech, ve kterých to z dispozičních důvodů není nutné nebo z ekonomických důvodů v nedávné minulosti nebylo možné.
Padesát let bez problémů v provozu
Siemens má v uvedeném oboru nejdelší zkušenosti a největší reference. První zapouzdřenou rozvodnu vvn (123 kV) na světě, s izolačním i zhášecím médiem SF6, dodal pro západní část tehdejšího rozděleného Berlína již v r. 1968 a tato rozvodna dodnes funguje bez problémů a téměř bez údržby v provozu. I když tato rozvodna byla v době uvedení do provozu nesrovnatelně menší oproti konvenčnímu řešení, díky konstrukčnímu a technologickému vývoji, který přinesl další minimalizaci rozměrů, je při srovnání s aktuálně vyráběnou rozvodnou 123 kV typu 8DN8 s šířkou pole pouhých 800 mm (pro trojpólové opětné zapínání) „obrem“, její rozměry zhruba odpovídají dnešní zapouzdřené rozvodně 420 kV.
V současnosti je již po celém světě v provozu asi 35 000 polí GIS vvn i zvn (z toho asi 15 000 polí GIS 8DN8 pro napětí 123 kV až 145 kV, stejného typu jako aktuální dodávky pro ČR). Siemens tudíž disponuje rovněž největšími zkušenostmi z reálného spolehlivého provozu, jedná se již téměř o půl milionu „polí a let“.
Tuzemské dodávky Siemens
Siemens dodal do ČR první tři zapouzdřené rozvodny (dále jen GIS) 123 kV již v 90. letech, a to ještě předcházejícího typu 8DN9 (s jednopólově zapouzdřenými odbočkami). Jednalo se o dodávky pro vodní elektrárnu ČEZ ve Vraném u Prahy, Teplárnu Červený mlýn v Brně a tehdejší Novou huť Ostrava (dnes Arcelor Mittal). Všechny tyto dodávky jsou spolehlivě v provozu, třebaže již prakticky na konci prvního bezrevizního časového intervalu.
Po přibližně desetileté pauze začal Siemens v České republice dodávat každý rok jednu zapouzdřenou rozvodnu typové řady 8DN8 (v období 2008–2012). Během pěti let se jednalo o instalace v lokalitách Praha-Smíchov, Doubrava nedaleko Karviné, Brno-Příkop, Moravany u Brna a paroplyn Prostějov. V roce 2012 byla navíc realizována dodávka první zapouzdřené rozvodny 8DQ1-420 kV pro ČR, a to pro novou paroplynovou elektrárnu ČEZ v Počeradech.
Rekordní zprovoznění zapouzdřených rozvoden
Od září 2017 do srpna 2018 Siemens zprovoznil hned čtyři nové zapouzdřené rozvodny 8DN8-123 kV o celkovém rozsahu 28 polí s vypínači a v celkovém investičním objemu cca 150 mil. Kč. Tento mimořádný počin představuje více než třetinu všech dosavadních dodávek Siemens do ČR (76 odboček s vypínači 123 kV a 4 pole 420 kV) od r. 1995. Přispěl k tomu současný boom potřeby zapouzdřených rozvoden, ale i neplánovaný posun a kumulace některých investic v energetice.
Transformovna Karlín
V září 2017 byla zprovozněna GIS 8DN8-123 kV o 2 hlavních přípojnicích s podélným dělením, 6 polích s vypínači (pro 2 kabelové vývody, 3 transformátory a příčný spínač přípojnic), pro novou transformovnu v pražském Karlíně společnosti PREdistribuce, a.s. (Kelsenova ulice). Nová transformovna je instalována v moderní budově, která je citlivě zakomponovaná mezi okolní administrativní budovy, v blízkosti hotelu Hilton. Dispoziční řešení celé rozvodny na přání objednatele zohledňuje bezproblémovou možnost ýměny vypínače nebo jiného modulu GIS v případě poruchy. I když riziko takové poruchy je, i vzhledem k mimořádně vysoké spolehlivosti a dlouholetým zkušenostem z provozu, velmi nepravděpodobné.
GIS 8DN8 (kompletně trojpólově zapouzdřená) je prakticky bezúdržbová a bezrevizní (časový bezrevizní interval totiž činí 25 let, tzn. že po celou tuto dobu se neotevírají plynové prostory a provádějí se pouze vizuální kontroly po 8 a 16 letech). Nad rámec obvyklých standardů vyniká také plynotěsností. Siemens garantuje max. únik plynu SF6 0,1 % pro každý samostatný plynem plněný prostor (všeobecně bývá předepsán únik max. 0,5 % na celou rozvodnu), což je velmi výhodné pro minimalizování požadavků na stavební připravenost, spolehlivost provozu, minimalizaci údržby a bezpečnost obsluhy, jakož i eliminaci případného negativního vlivu na životní prostředí (příspěvek fluorovaných plynů ke globálnímu oteplování, příp. efektu ozonové díry).
Nexen Tire Europe s.r.o.
V listopadu 2017 Siemens zprovoznil GIS 8DN8-123 kV o 1 hlavní přípojnici, 2 polích s vypínači (pro 1 vývod kabelového přívodu a 1 transformátor, s přípravou pro pozdější doplnění druhého transformátoru), pro jihokorejskou firmu Nexen Tire Europe, v průmyslové zóně u Žatce. Tato GIS je součástí nové transformovny 110/22 kV pro napájení nového závodu na výrobu pneumatik tohoto investora, přičemž celou transformovnu realizoval Siemens formou kompletní dodávky „na klíč“.
Transformovna Liberec-Pavlovice
V květnu 2018 byla zprovozněna další GIS stejného typu o 2 hlavních přípojnicích, 7 polích s vypínači (pro 4 vývody venkovních vedení, 2 transformátory a příčný spínač přípojnic), pro novou transformovnu v Liberci-Pavlovicích společnosti ČEZ Distribuce, a. s. Nová GIS nahrazuje blízkou dožívající venkovní konvenční rozvodnu 123 kV a zahrnuje mj. 4 pole s vypínači i pro jednopólové OZ a zapouzdřené omezovače přepětí.
ENERGETIKA TŘINEC, a.s.
Poslední ze čtveřice dodávek GIS 8DN8-123 kV Siemens v ČR zprovoznil v srpnu 2018 v areálu Třineckých železáren, v rozsahu 2 hlavních přípojnic s podélným dělením, 13 polí s vypínači (pro 4 vývody venkovních vedení, 6 transformátorů a 3 pole příčných spínačů přípojnic), pro zhotovitele celé stavby AUTEL, a.s., a konečného zákazníka ENERGETIKU TŘINEC. Nová GIS nahrazuje dožívající tuzemskou zapouzdřenou rozvodnu 123 kV v bezprostřední blízkosti. Jsou zde kladeny mimořádné nároky na minimální omezení těžkého technologického provozu v době převádění provozu ze staré na novou GIS. Zajímavostí je, že ze 4 venkovních vývodů 123 kV (provedených kabelově s přechodem na venkovní vedení v dosahu GIS) slouží 2 pro napájení z ČR (ČEZ) a 2 pro napájení z Polska (Tauron).