Kde motory chytají druhý dech

Kde motory chytají druhý dech

26. 06. 2017

Fungující motor je srdcem každého stroje. Bez něj se nic nepohne. Co však dělat v situaci, kdy mu dojde dech, anebo prostě nastane čas na jeho opravu? V Centru oprav motorů v Liberci, které je součástí Siemens Industry Services a zároveň jediné autorizované centrum v České republice, vám v případě potřeby opraví porouchaný motor Siemens třeba i na počkání.

Centrum oprav motorů v Liberci je řadě firem využívajících pohonářské technologie Siemens dobře známé. Pod hlavičkou Siemens funguje již 15 let, jeho historie je však mnohem delší. Za tu dobu si vedoucí centra pan Jaroslav Máchal vybudoval nejen spolehlivý tým a obsáhlé know-how, ale i reprezentativní prostory a bohatě zásobený sklad náhradních dílů.

V centru se opravuje veškerá škála motorů Siemens, které se vyrábí v německém závodě v Bad Neustadtu, tj. synchronní motory typu 1FT, FK, FT5-7, FK6-7 a dále vřetenové asynchronní motory PH1 až PH8.

„Provádíme záruční i pozáruční servis motorů Siemens, opravujeme ale i starší motory, které se již dnes nevyrábí," říká Jaroslav Máchal. Většina z nich je stará 20 a více let. „Snažíme se opravovat i staré stejnosměrné motory, na něž už běžně nejsou k dostání náhradní díly," vysvětluje dále.

Motory na opravu přicházejí z náročných průmyslových aplikací, nejčastěji se jedná o motory z obráběcích strojů, kde na ně 24 hodin denně teče chladicí emulze nebo motory používané v prašných prostředích.

Flexibilní služby podle potřeb zákazníků

Centrum oprav motorů nabízí zákazníkům několik variant servisních služeb. Standardně se motory opravují do čtrnácti dnů, v případě potřeby je však možné domluvit i expresní opravu na počkání, která trvá přibližně čtyři až pět hodin podle rozsahu poruchy. Pokud má zákazník nasmlouvané zakázky a potřebuje vyrábět bez delšího výpadku, může motor přivézt – ať již osobně nebo kurýrem, počkat si na opravu a za pár hodin opravený pohon opět namontovat a pokračovat v produkci.

„Řada našich zákazníků tuto časovou flexibilitu velmi oceňuje," potvrzuje Jaroslav Máchal. Tím však nadstandardní péče o zákazníky nekončí. „Klientům, se kterými máme uzavřenou servisní službu, navíc poskytujeme víkendovou pohotovost, kdy jsme mimo běžnou provozní dobu centra k dispozici na telefonu. Pokud tedy na jejich stroji vznikne problém, jsme schopni jim pomoci sedm dní v týdnu," dodává. Čím dál oblíbenější službou je také preventivní kontrola stavu motorů, která dokáže výrazně snížit poruchovost zařízení a také náklady na jejich nenadálé opravy. Probíhá při plánované odstávce stroje, kterou si určí sám zákazník podle svých časových a výrobních možností.

V domluveném čase přijede do závodu kurýr, převezme paletu s odstrojenými motory a převeze je do opravny. Zde pracovníci provedou jejich diagnostiku a potřebnou repasi a v domluveném termínu, jenž se pohybuje v řádu několika málo dnů, předají zkontrolované a opravené motory zpět k montáži do výroby.

Opravy motorů při preventivních prohlídkách bývají menšího rozsahu, jde např. o výměnu ložisek. Oprava trvá mnohem kratší dobu a je levnější než v případě, kdy se řeší akutní problém a motor se porouchá úplně.

Opravit nebo raději koupit nový?

Když přijde motor na opravu, technici jej nejprve komplexně otestují a poté vyplní formulář, jaké úkony se na motoru provádějí. Na základě zjištěných závad se pak stanoví cenová nabídka, jež se pošle ke schválení zákazníkovi. K tomu se vždy pro porovnání uvádí ještě cena nového motoru a doba jeho dodání v případě, že by zákazník upřednostnil nový motor před opravou.

Po opravě motoru se zkouší jeho funkčnost připojením na testovací stolici s reálným frekvenčním měničem Sinamics. Po otestování jeho plné funkčnosti se motor zabalí a pošle kurýrem zpět k zákazníkovi.

 

Garance kvality a odbornosti

Centrum oprav motorů je specializované pouze na motory Siemens, a proto nenajdete v Česku větší odborníky na tuto problematiku, než právě centrum v Liberci. Protože se jedná o opravárenské centrum výrobce motorů, má k dispozici veškeré informace, podklady a náhradní díly. Může tak našim zákazníkům kromě odborného servisu poskytnout i nejnovější informace a poradenství v oblasti pohonů.

Centrum poskytuje i záruční opravy na nové motory a při všech opravách používá jen nové a originální náhradní díly Siemens, na které také poskytuje standardně záruční lhůtu 12 měsíců.

Když se zákazníci rádi vracejí

O služby centra je mezi zákazníky stále větší zájem, což dokládá i zdvojnásobení počtu oprav za poslední dva roky. Jen loni zde opravili na 500 motorů. „Důležité pro nás ale je, že se k nám zákazníci vracejí a jsou s našimi službami spokojeni," říká Jaroslav Máchal. Občas se stane, že některý zákazník na čas přejde ke konkurenci a vyzkouší servis neautorizované opravny. „O to víc nás pak těší, když se k nám vrátí a návrat zdůvodní lepší kvalitou našich služeb, která se projevuje mimo jiné vyšší spolehlivostí opravených motorů. Navíc těmto univerzálním opravnám schází naše časová flexibilita, ve které jsme opravdu bezkonkurenční," dodává vedoucí centra.

Proč svěřit opravu motoru odborníkům

  • Autorizovaný servis výrobce je vždy o krok před ostatními. Má nejnovější informace o produktech, hluboké odborné znalosti, vysokou profesionální úroveň a navíc bohatě zásobený sklad náhradních dílů. Vaši opravu tak nebude zdržovat čekání na doručení dílu ze zahraničí. Navíc máte jistotu, že použité díly jsou stoprocentně originální a budou s vaším motorem plně kompatibilní, byť byl vyroben již před mnoha lety.
  • Flexibilita je alfou a omegou úspěšného podnikání – ať jste výrobce nebo poskytovatel služeb. Známe cenu času a víme, že prostoje jsou pro naše zákazníky opravdu velkým problémem. Proto jsou naši technici schopni opravit vám porouchaný motor na počkání, abyste mohli opět co nejrychleji rozjet zastavenou výrobu.
  • Protože prevence je vždy lepší a levnější než oprava, nabízíme našim zákazníkům možnost nechat si zkontrolovat a případně opravit stav svých motorů průběžně. Včas vyměněné ložisko, které již dosluhuje, vyžaduje jednoduchý zásah a stojí pár korun. Generální oprava motoru, ve kterém prasklé ložisko zničilo vinutí, se však pěkně prodraží.
 
Sdílet článek

Chcete vědět více? Napište nám

Odesláním formuláře souhlasím se zpracování osobních údajů. Vyplněné osobní údaje budeme zpracovávat za účelem zpracování vaší poptávky nebo dotazu. Díky tomu vám budeme moci co nejdříve odpovědět a vyřešit váš požadavek. Pro více informací klikněte zde.