Industrial Edge: ten nejlepší technologický mix

Industrial Edge: ten nejlepší technologický mix

28. 03. 2022

Každá firma, která si již vyřešila sběr dat, které potřebuje, příp. také disponuje jinými nástroji, které data generují, se v zásadě může rozhodnout, jestli tato data bude zpracovávat lokálně, anebo externě – typicky v cloudu. Obě tato řešení mají svá pro i proti. Plně využít potenciál obou těchto přístupů umožňuje hybridní řešení od Siemens s názvem Industrial Edge.

U „domácího“ řešení, kdy se veškerá práce s daty odehrává v rámci firmy či závodu, hrozí, že zde brzy narazí na vlastní limity. Ty se mohou týkat nedostatku výpočetní kapacity pro zpracování tak obrovského množství dat, malého vlastního úložiště anebo obtížnosti harmonizovat velké množství různých systémů, které k tomu potřebuje. Na druhou stranu ale data zůstávají „doma“, kde jsou v bezpečí a kde nehrozí jejich zcizení ani zneužití. A také jsou vždy okamžitě dostupná. Bohužel ale jen zase z prostředí dané firmy anebo jejího bezprostředního okolí, které je vybaveno vzdáleným přístupem na lokální úložiště.

Cloudové řešení, resp. cloud computing, řadu z těchto problémů eliminuje. Výpočetní kapacita ani velikost úložiště se nemusí řešit v podstatě vůbec a přístup do cloudu lze zajistit doslova odkudkoliv. Ani tady ale není vše „růžové“. Speciálně ve výrobě, kde je rozhodující každá sekunda, bývá problémem pomalý přenos dat z a do cloudu. Navíc odesílání velkých objemů dat do cloudu ke zpracování vyžaduje velkou šířku pásma, což je poměrně drahá služba, kterou si zvláště menší podniky nemohou dovolit. Potíže někdy činí také některé specifické aplikace, které narážejí na právní předpisy apod.

Ušetřit šířku pásma a přiblížit výpočty a ukládání dat jejich zdrojům dokáže řešení zvané edge computing. Podle definice je edge computing formou distribuovaného počítání, kde je klíčová topologie a umístění. Jedná se tedy spíše o architekturu než o konkrétní technologii. Přesunutím služeb na okraj/hranu (anglicky „edge“) je možné zajistit ukládání obsahu do mezipaměti, poskytovat služby, trvale ukládat data a spravovat internet věcí při lepších dobách odezvy a přenosových rychlostech.

Industrial Edge: to nejlepší ze dvou světů

Aby se uživatelé nemuseli bolestně rozhodovat mezi edge computingem a cloud computingem, společnost Siemens přišla s řešením s názvem Industrial Edge, které umožňuje využívat výhody obou přístupů podle vlastních potřeb. Industrial Edge dovoluje zpracovávat všechna data lokálně u stroje nebo je rychle předpřipravit a poté odeslat do cloudu. Předpříprava a optimalizace dat znamená, že se do cloudu odesílá méně dat, a tím se upozaďují jeho slabé stránky, jakými jsou především latence a vysoké náklady. Naopak, přenesení dat do cloudu vnáší do celého systému výhodu možnosti využít větší výpočetní kapacitu a větší uložiště. Jinými slovy, Industrial Edge od Siemens je v podstatě typ edge computingu, který dává uživatelům možnost se rozhodnout, jestli využijí cloud, nebo ne. Některé, zvláště menší firmy se obávají, že je implementace edge computingu nevyhnutelně spojena s velkými investicemi do nových automatizačních systémů. Toto řešení by ale ve skutečnosti mělo být vnímáno spíše jako doplněk stávajícího vybavení. Technologie Industrial Edge od Siemens je založena na zařízení pro zpracování výrobních dat, která lze jednoduše připojit ke stávajícím automatizačním systémům a plně je s nimi integrovat. Kromě toho je pochopitelně také dodáváno jako standardní součást vyšších řídicích a automatizačních systémů. Díky této flexibilitě jsou náklady na implementaci přijatelné i pro malé a střední podniky.

Pokračující integrace do platformy Industrial Edge

Siemens, který je tvůrcem řešení Industrial Edge, se pochopitelně snaží postupně do něj integrovat co nejvíce svých vlastních automatizačních a řídicích systémů.

Co se týče pohonů, k jejich jednoduchému propojení s platformou Industrial Edge slouží aplikace „Analyze MyDrives Edge“. Jejím prostřednictvím lze snadno propojovat veškeré naměřené hodnoty z provozu elektropohonů s historickými daty, která popisují dostupné zkušenosti. Provozovatel i výrobce pohonů tak díky tomu mohou rychle a efektivně vyhodnocovat data z jednotlivých pohonů anebo sestav pohonů, a to bez větších dalších nákladů. Současně při tom nedochází k žádnému zásahu do stávajících řídicích struktur či programů. Analýza dat probíhá decentralizovaně a v blízkosti pohonu. Předzpracovaná data (tzn. relevantní) se poté přenášejí do cloudu, kde se dále zpracovávají.

V případě obráběcích strojů Industrial Edge poskytuje přístup ke všem dostupným strojním datům s rychlostí až 1 000 hodnot za sekundu na proměnnou. „Chytré“ zpracování těchto dat umožňuje optimalizovat kvalitu výroby na daném obráběcím stroji, zvýšit jeho disponibilitu a samozřejmě také produktivitu.

Líbil se vám článek?