Energie pro membránovou elektrolýzu v Ústí

Energie pro membránovou elektrolýzu v Ústí

03. 08. 2018

Severočeská Spolchemie, přední evropský výrobce umělých pryskyřic, hydroxidů a inovativních chlorovaných derivátů, průběžně modernizuje jednotlivé provozy. Jednou z největších investičních akcí chemického závodu za poslední roky byla kompletní přestavba výrobny hydroxidů. Moderní a ekologicky šetrná membránová elektrolýza vystřídala produkci v původní amalgánové elektrolýze, která už nevyhovovala legislativním požadavkům Evropské unie. Membránová elektrolýza, tak, jak ji nyní provozují v Ústí nad Labem, jako jediná v celé Evropě i v Asii dokáže souběžně vyrábět hydroxid draselný i hydroxid sodný. Nová technologie umožní Spolchemii zhruba zdvojnásobit dosavadní produkci. Ročně tak chemička vyrobí až 60 kilotun hydroxidu draselného a 43 kilotun hydroxidu sodného.

Řešení pro energeticky náročný provoz

Na projektu výstavby nové technologie membránové elektrolýzy ve Spolchemii se podílela divize Energy Management společnosti Siemens, která zajišťovala dodávku napájení membránové elektrolýzy elektřinou. Siemens byl v rámci této zakázky zodpovědný za elektroinstalační práce, dokumentaci i uvádění do provozu.

 

Spolchemie – Spolek pro chemickou a hutní výrobu, akciová společnost, sídlí v Ústí nad Labem a přes 160 let patří ke klíčovým hráčům evropského chemického průmyslu. Její výrobní program zahrnuje epoxidové a alkydové pryskyřice, speciální epoxidové systémy a hydroxidy a speciální chemické deriváty. Přes 80 % své produkce firma vyváží do osmdesáti zemí a pěti kontinentů.

 

Součásti dodávky pro Spolchemii

  • Nová rozvodna 110 kV sloužící pro napájení nejen nové membránové elektrolýzy, ale i celé Spolchemie

Jedná se o dvousystémovou venkovní rozvodnu Siemens sestavenou z kompaktních zapouzdřených modulů typu 3AP1DTC-145 kV, 1 250 A včetně ochran a měření a dalších vvn přístrojů. Vývody z této rozvodny jsou řešeny kabely 110 kV.

  • Transformátor 110/10 kV o výkonu 31,5 MVA
  • Rozvodna na 10 kV

V provozu nyní pracuje plynem izolovaný rozvaděč SF6 značky Siemens se dvěma systémy přípojnic typu 8DB10 včetně ochran a měření.

  • Kompenzační filtry 10 kV

Konkrétně jde o dva kompenzační filtry 10 kV, 3260kVAr pro kompenzaci účiníků a filtraci harmonických odběrů elektrolyzérů NaOH a KOH.

  • Rozvaděče nn
  • Dva speciální usměrňovačové transformátory 21765/2x10882 kVA
  • Usměrňovač Siemens 4x 16,2 kA, 570 V včetně vlastního řídicího systému SIMATIC S7

Jedná se o dvě sestavy tyristorových usměrňovačů typu SIPOREC. Každá sestava se skládá z jednotlivých modulů, které jsou zkombinovány podle nezbytného proudu a požadovaného fázového efektu (6pulsní nebo 12pulsní).

  • Energetický řídicí systém

Proces distribuce elektrické energie řídí systém Siemens Sicam 230 vybavený speciálním protokolem pro energetiku.

  • Přípojnicový systém vč. DC odpojovačů 25000 A DC
  • Kabeláž a další zařízení nn a vn

 

Pohled projektového manažera

„Pro český Siemens to bylo poprvé, kdy jsme zajišťovali napájení membránové elektrolýzy elektřinou,“ říká Ing. Miroslav Švarc ze společnosti Siemens, který byl projektovým manažerem zakázky a pokračuje: „Technicky nejnáročnější část, usměrňovače, jsme zajišťovali ve spolupráci s německými kolegy ze Siemens AG, kteří již na podobných dodávkách pracovali. V tomto případě byli našimi subdodavateli. Realizace projektu byla náročná, už proto, že období od podpisu smlouvy po montáž zařízení trvalo pouze půl roku. Nicméně zkušenost, které jsme při práci pro Spolchemii získali, nyní můžeme nabízet dál. Je to velmi dobrá referenční zakázka.“

Líbil se vám článek?