Podpora středního odborného školství je v České republice v posledních letech silným tématem. Společnost Siemens si je tohoto faktu dobře vědoma a tomuto druhu podpory se dlouhodobě a systematicky věnuje.
Čerstvým dokladem tohoto úsilí je věcný dar pražské Střední průmyslové škole elektrotechnické v Ječné ulici v hodnotě téměř 300 000Kč určený k modernizaci učebny automatizace. Siemens škole dodal techniku, kterou bylo kompletně vybaveno celkem 12 automatizačních pracovišť. Nová automatizační technika pomůže škole zatraktivnit výuku a žáky dobře připravit na budoucí praxi. Studium automatizace a robotizace má v dnešní době značnou váhu a ta do budoucna nepochybně dále poroste. Český školský systém tedy nesmí zaváhat, aby tuto historickou chvíli nepromarnil, i s ohledem na to, jakou roli hraje v české ekonomice průmyslová výroba.
Siemens věnoval PLC řídicí moduly LOGO! 8.3 a Simatic S7-1200 a k tomu ještě rozšiřující moduly a tough panely.
Nové prvky výuky
Pražská Střední průmyslová škola elektrotechniky v Ječné je příkladným reprezentantem vzdělávací instituce, která nezaspala a sleduje nejmodernější vzdělávací trendy. Před třemi roky škola začala budovat novou počítačovou učebnu automatizace a robotiky a při té příležitosti oslovila společnost Siemens. Záměrem vedení školy bylo rozšířit portfolio výuky o nové prvky. Ty společnost Siemens dokázala škole nabídnout. Věnovala jí PLC řídicí moduly LOGO! 8.3 a Simatic S7-1200 a k tomu ještě rozšiřující moduly a touch panely. Součástí daru byly také výukové materiály a kompletní zaškolení. V případě PLC modulu Logo! 8.3 se jedná o hardwarové vybavení, které je velmi vhodné pro výuku automatizace v nižších ročnících středních škol. Pro vyšší ročníky a řešení složitějších automatizačních úloh věnoval Siemens škole řídicí systém Simatic S7-1200. Díky němu je možné naučit studenty širokou škálu automatizačních procesů, od PID regulace přes řízení různých technologických objektů až po čistě robotická řešení.
Když kapacita sítě pro distribuci elektřiny v Bachledově dolině přestala dostačovat, bylo třeba začít hledat řešení. Výběr vhodné technologie komplikoval náročný terén i ekologické aspekty, které musely být zohledněny. Inteligentní, ekonomické a zároveň ekologické řešení se nakonec objevilo v podobě bateriového úložiště od společnosti Siemens.
Nedostatek pracovní síly, sezónní charakter práce, vysoké ceny vstupních surovin a nově také ceny energií – tyto problémy sužují pěstitele ovoce a zeleniny po celém světě. Podobně jako v průmyslu i zde je nejperspektivnějším řešením digitalizace a intenzivní automatizace.
Zorientovat se v široké nabídce řešení a služeb pro digitalizaci může být dnes poměrně obtížné. A to nejen pro zákazníky, ale také pro ty, kdo tato řešení vyvíjejí a nabízejí. Siemens Xcelerator je místem, kde jsou všechna řešení a služby pohromadě. Místem, kde najdete anebo zpřístupníte všechny potřebné informace a kontakty, pohodlně a online. Místem, kde X je zárukou nejvyšší kvality.
Bez ohledu na to, jak rychle probíhá digitální transformace, jedno je jisté: digitální transformace se nikdy nezastaví. Ještě jsme ani nestihli plně reflektovat příval nových inovací z posledních let a už tu máme další průlomovou vlnu – metaversum.