Podpora středního odborného školství je v České republice v posledních letech silným tématem. Společnost Siemens si je tohoto faktu dobře vědoma a tomuto druhu podpory se dlouhodobě a systematicky věnuje.
Čerstvým dokladem tohoto úsilí je věcný dar pražské Střední průmyslové škole elektrotechnické v Ječné ulici v hodnotě téměř 300 000Kč určený k modernizaci učebny automatizace. Siemens škole dodal techniku, kterou bylo kompletně vybaveno celkem 12 automatizačních pracovišť. Nová automatizační technika pomůže škole zatraktivnit výuku a žáky dobře připravit na budoucí praxi. Studium automatizace a robotizace má v dnešní době značnou váhu a ta do budoucna nepochybně dále poroste. Český školský systém tedy nesmí zaváhat, aby tuto historickou chvíli nepromarnil, i s ohledem na to, jakou roli hraje v české ekonomice průmyslová výroba.
Siemens věnoval PLC řídicí moduly LOGO! 8.3 a Simatic S7-1200 a k tomu ještě rozšiřující moduly a tough panely.
Nové prvky výuky
Pražská Střední průmyslová škola elektrotechniky v Ječné je příkladným reprezentantem vzdělávací instituce, která nezaspala a sleduje nejmodernější vzdělávací trendy. Před třemi roky škola začala budovat novou počítačovou učebnu automatizace a robotiky a při té příležitosti oslovila společnost Siemens. Záměrem vedení školy bylo rozšířit portfolio výuky o nové prvky. Ty společnost Siemens dokázala škole nabídnout. Věnovala jí PLC řídicí moduly LOGO! 8.3 a Simatic S7-1200 a k tomu ještě rozšiřující moduly a touch panely. Součástí daru byly také výukové materiály a kompletní zaškolení. V případě PLC modulu Logo! 8.3 se jedná o hardwarové vybavení, které je velmi vhodné pro výuku automatizace v nižších ročnících středních škol. Pro vyšší ročníky a řešení složitějších automatizačních úloh věnoval Siemens škole řídicí systém Simatic S7-1200. Díky němu je možné naučit studenty širokou škálu automatizačních procesů, od PID regulace přes řízení různých technologických objektů až po čistě robotická řešení.
Výzkum mikrobiálních společenstev v Antarktidě přináší naději pacientům s chronickým onemocněním, snižuje riziko rozvoje těžkých infekcí spojených s multirezistentními bakteriemi v nemocničním prostředí a pomáhá řešit celosvětový problém se stále se zvyšující odolností bakterií vůči většině běžně používaných antibiotik.
Dne 10. července 2024 byl oficiálně představen první zdroj elektrické energie svého druhu v České republice. Jedná se o tzv. hybridní zdroj, sestávající z šesti plynových turbín o celkovém výkonu 32,4 MW a největšího bateriového úložiště v Česku s kapacitou 22 MWh. Společnost Siemens je generálním dodavatelem tohoto moderního energetického zdroje.
Proč se vlastně Česko stalo pivní velmocí? Jak vypadá česká pivovarnická scéna, o který druh piv roste zájem, jaká technologie v posledních letech nejvíce ovlivnila výrobu piva? Nejen na tyto otázky odpovídá Martin Kočí, Siemens odborník na technologie v potravinářství a zejména v pivovarnickém průmyslu.
Společnost Siemens dodala decentralizované pohony a řídicí systémy pro firmu Moravia Cans, která vyrábí hliníkové nádobky na aerosolové přípravky pro mnoho významných výrobců a značek kosmetiky. Technika Siemens se zde stará o manipulaci s hotovými nádobkami, jejich balení a intralogistiku. Za zmínku stojí zejména využití decentrálních měničů a zjednodušení realizace bezpečnostních funkcí využitím komunikace PROFIsafe.