SylWin1 rozsvítí 900 000 domácností

SylWin1 rozsvítí 900 000 domácností

04. 07. 2017

V Severním moři se letos v létě nad hladinu vztyčila další konvertorová plošina. Jmenuje se SylWin1 a s kapacitou 864 megawattů bude přenášet na pevninu elektrickou energii vyrobenou třemi větrnými parky v Severním moři – Dan Tysk, Butendiek a Sandbank.

SylWin1 představuje největší konvertorovou plošinu, která byla doposud ve světě nainstalována. Je dlouhá 83 metrů, široká 56 metrů a zvedá se do výšky 26 metrů. Její celková hmotnost i s nosnou konstrukcí dosahuje 25 000 tun. Po zahájení komerčního provozu v roce 2015 bude schopna dodávat elektrickou energii do 900 tisíc německých domácností. Díky využití technologie pro přenos stejnosměrného proudu o velmi vysokém napětí (HVDC) budou ztráty proudu přenášeného na kontinent minimální.

Kvůli bezpečnosti se každý zaměstnanec společnosti Siemens před začátkem práce na moři účastní školení BOSIET (Basic Offshore Safety Training). Na programu jsou základy první pomoci a požární ochrany, ale také únik z vraku havarovaného vrtulníku, simulovaný požár nebo situace, kdy je třeba obrátit převrácený záchranný člun.

Jedna z pěti

SylWin1 je jednou z pěti konvertorových plošin umístěných v Severním moři, které Siemens instaluje pro německo-holandského síťového operátora TenneT. První čtyři plošiny, BorWin2, HelWin1, HelWin2 a SylWin1, již byly na moři instalovány a HVDC připojení budou postupně uvedena do provozu do poloviny roku 2015. Tato čtyři síťová připojení budou mít celkovou přenosovou kapacitu více než 2,9 GW, přičemž elektrickou energií bude zásobováno kolem tří milionů domácností. Páté síťové připojení BorWin3 (900 MW), které zákazník firmě Siemens zadal na jaře roku 2014, bude podle plánu spuštěno v roce 2019 a bude zásobovat dalších 900 tisíc domácností.

 

 Transportní loď dopravila plošinu SylWin1 o hmotnosti 10 500 tun k nosné konstrukci na moři. Po upevnění ke konstrukci byla plošina pomocí hydraulického systému vyzvednuta do výšky 23 metrů nad mořskou hladinu. Copyright: TenneT

 

Líbil se vám článek?