SIPROTEC 5 chrání rozvodnu v Kralovicích

SIPROTEC 5 chrání rozvodnu v Kralovicích

16. 04. 2017

Rozvodna Kralovice se nachází přibližně pětadvacet kilometrů na sever od Plzně. Je prvním zařízením svého druhu společnosti ČEZ, které řídí systém SICAM PAS a současně jsou zde instalovány ochrany SIPROTEC 5 značky Siemens.

Zmíněná rozvodna se nachází nedaleko Rakovníka u silnice mezi obcemi Mariánský Týnec a Sedlec. Je v dobrém sousedství – na dohled leží monumentální kostel Zvěstování Panny Marie. Rozvodna, která slouží k převodu napětí 110 kV na 22 kV, tu nevyrostla nově, nicméně od října roku 2015 je její fungování založeno na nových technologiích. Příprava rekonstrukce trvala dva roky a společnost ČEZ si nakonec pro tuto rozvodnu vybrala novou řadu ochran SIPROTEC 5, které byly poprvé představeny v roce 2012. Materiál pro instalaci byl dodán na jaře 2015 a na podzim už začala nově chráněná rozvodna pracovat.

 

 

Modulární hardware a software

Nastupující generace přístrojů SIPROTEC 5 staví na osvědčených vlastnostech řady SIPROTEC 4. Byla vyvinuta tak, aby vyhovovala požadavkům moderních systémů vvn a vn. Značně modulární hardware a software lze přizpůsobit požadované aplikaci a upravovat je podle neustále se měnících požadavků v průběhu celého životního cyklu. Kaskádovatelnost řešení a jednoduchý upgrade ochran nabízí řešení v případě, že je třeba přidat další funkce – přístroj se může skládat z jednoho základního modulu a až devíti rozšiřujících.

ČEZ sází na měření fázorů

Kromě toho má SIPROTEC 5 výkonné procesory poslední generace a prostřednictvím robustního engineeringového nástroje DIGSI 5 slouží pro chránění, řízení, měření a monitorování energetických systémů. Nabízí měření a komunikaci synchronních fázorů – právě v Kralovicích jsou veškeré SIPROTEC 5 ochrany připraveny pro budoucí implementaci měření fázorů. Tuto funkci ostatně ČEZ plánuje využívat u většiny rekonstruovaných rozvoden. Zařízení umožňuje sledovat parametry kvality sítě, ukládání poruchových záznamů a podobně.

 

 

Imunita vůči rušení

Siemens předkládá řešení v podobě jednotné univerzální technologie pro celý funkční rozsah sekundárního zařízení, a to jak při výstavbě a zapojení přístrojů, tak při jejich provozu a komunikaci. Výsledkem toho je sjednocení designu, koordinované rozhraní a stejný princip, ať se jedná o elektrizační soustavu a chránění generátorů, měření a záznamové systémy, řízení rozvoden, chránění nebo dálkové ovládání. Přístroje jsou také velice kompaktní a imunní vůči rušení, a jsou proto vhodné pro přímou instalaci v rozvaděčích.

Základ chytrých přenosových soustav

Přístroje SIPROTEC se nasazují ve všech oblastech energetiky – od výroby přes přenos, transformaci až po distribuční sítě. Operátorům nabízejí spolehlivou a bezpečnou ochranu a řízení sítí. Kromě toho jsou základem pro zavádění chytré přenosové soustavy. Přínos pro zákazníka představuje také nákladově efektivnější řešení a integrace funkcí, pro které bylo dříve třeba použít více zařízení do jedné ochrany.

 

Sdílet článek

Chcete vědět více? Napište nám

Odesláním formuláře souhlasím se zpracování osobních údajů. Vyplněné osobní údaje budeme zpracovávat za účelem zpracování vaší poptávky nebo dotazu. Díky tomu vám budeme moci co nejdříve odpovědět a vyřešit váš požadavek. Pro více informací klikněte zde.