Průmysl strana 5

Sinumerik Cup 2021 zná vítěze

Vítězem osmého ročníku soutěže Sinumerik Cup v CNC programování, jehož finále proběhlo 25. října v pražském sídle společnosti Siemens, se stal dvoučlenný tým studentů ze Střední průmyslové školy Jeseník. Studenty Miroslava Juhaňáka a Viktora Pecinu dovedl k vítězství učitel Jaroslav Kolda. Vítězství je pro tuto školu o to cennější, že se soutěže účastnila poprvé.

Industrial Edge: ten nejlepší technologický mix

Každá firma, která si již vyřešila sběr dat, které potřebuje, příp. také disponuje jinými nástroji, které data generují, se v zásadě může rozhodnout, jestli tato data bude zpracovávat lokálně, anebo externě – typicky v cloudu. Obě tato řešení mají svá pro i proti. Plně využít potenciál obou těchto přístupů umožňuje hybridní řešení od Siemens s názvem Industrial Edge.

Udržitelné pěstování rostlin pro každé klima díky průmyslovým technologiím

Technologie společnosti Siemens vyvinuté pro řízení průmyslových procesů se uplatňují i při pěstování rostlin – třeba v pražské společnosti GreeenTech. A nejde o nějaký technokratický horror, ale naopak o elegantní způsob, jímž je možné pohotově získávat čerstvé bylinky a zeleninu třeba v centru Prahy, v pouštním emirátu Dubaji a v budoucnu možná na lidmi osídlených základnách na Měsíci či na Marsu.

Audi využívá umělou inteligenci při výrobě automobilů

Pilotní projekt v závodě Audi v německém Neckarsulmu využívá umělou inteligenci ke kontrole kvality bodových svarů při sériové výrobě. Na vývoji řešení, které by mělo být zavedeno i v dalších závodech, se podílejí společnosti Siemens a Amazon Web Services v rámci průmyslového cloudu koncernu Volkswagen.

Umělá inteligence pomáhá ve vodárenství

Aplikace prvků umělé inteligence (AI) se čím dál víc rozšiřují do všech průmyslových odvětví. Vodárenství a čistírenství není výjimkou. Budoucnost AI je především v analytických metodách vodárenství, tzn. tam, kde se analyzují velká data a řeší se optimalizace procesů.

Digitální dvojče přináší revoluci v oblasti protetické péče

Držet šálek v ruce s jistotou a lehkostí: To není vůbec nic snadného pro osoby po amputaci, které používají tradiční protézy. Již dávno to však neplatí pro ty, kdo používají bionickou ruku TrueLimb od společnosti Unlimited Tomorrow. S pomocí prvků z portfolia Xcelerator, jako je NX nebo digitální dvojče, zde dokážou vytvořit cenově dostupné a zároveň vysoce kvalitní protézy, které umožňují nejen držet šálek, ale i mnoho dalšího.

Edge Computing jako klíč k úspěchu

Klíček a zámek k sobě musejí pasovat, aby se mohly otevřít dveře do nového prostoru? Na cestě k digitalizaci strojů a zařízení hraje významnou roli i Edge Computing, protože jako „klíč“ otevírá mj. uživatelům v oblasti technologie pohonů dveře ke sběru a analýze dat a tvorbě doporučených postupů. V neposlední řadě umožňuje i simulaci a virtualizaci – královské disciplíny digitalizace.

To, co si dnes sotva dokážeme představit, bude v budoucnu zcela běžnou součástí výroby

Efektivní, vysoce flexibilní výroba, která funguje samostatně a bez zásahu člověka. Zní vám to jako pohádka budoucnosti? Díky tzv. „autonomní továrně“ se tato pohádka může docela dobře stát realitou. Ovšem – řekněme si to upřímně – než budeme mít skutečně kompletně autonomní továrnu, čeká nás ještě dlouhá cesta. Rádi bychom se s vámi v následujícím textu podělili o názory, proč budou autonomní továrny v budoucnu nezbytné, jaký směr v tomto ohledu sleduje naše společnost a kde jsme již dosáhli prvních úspěchů v našich vlastních závodech i ve spolupráci s našimi zákazníky.