Průmysl může vést ke změně klimatu

Průmysl může vést ke změně klimatu

29. 03. 2016

Řada významných společností – od PepsiCo přes Walmart až po U.P.S. – uznala, že podniky mají povinnost řešit příčiny klimatických změn, než bude příliš pozdě.

Nesmíme čekat na mezinárodní smlouvy nebo nové směrnice, než začneme jednat. Ve společnosti Siemens, globální průmyslové výrobní společnosti, která se věnuje všemu od větrných a plynových turbín přes automatizační systémy až po vysokorychlostní vlaky a magnetické rezonance, chápeme, že přijetí příslušných opatření není jen obezřetné, ale i výhodné.

To je důvod, proč jsme se dnes zavázali snížit naši globální uhlíkovou stopu na polovinu do roku 2020 a do roku 2030 dosáhnout zcela uhlíkově neutrálního provozu. Chceme toho dosáhnout tím, že odstraníme naprostou většinu našich uhlíkových emisí, a současně budeme podporovat projekty, které vedou ke snižování emisí skleníkových plynů mimo Siemens, známé jako uhlíkové offsety. Naše netto v emisích CO2 bude nula.

V celosvětovém měřítku Siemens zaměstnává více než 340 000 lidí, podniká ve více než 200 zemích a provozuje téměř 300 velkých výrobních závodů. V loňském roce jsme byli zodpovědní za 2,2 milionu tun emisí oxidu uhličitého. To znamená, že naše globální uhlíková stopa představuje asi tři čtvrtiny stopy Washingtonu, kde sídlí naše vedení společnosti ve Spojených státech.

Jak může firma snížit svoji uhlíkovou stopu na polovinu za pouhých pět let? Zaměřujeme se na výrobní provozy, vozidla a palivo. Během následujících tří let plánujeme investovat více než 110 milionů USD do zlepšení energetické účinnosti v kancelářích a v továrnách ve všech našich pobočkách ve Spojených státech, v Německu, Číně, Brazílii a ve Velké Británii. Tyto investice jsou založeny na stávajících strategiích a slibných výsledcích.

Joe Kaeser je generálním ředitelem koncernu Siemens.
V našem závodě na výrobu plynových turbín v Berlíně jsme instalovali automatické vytápění a větrání a přešli jsme na energeticky účinnější způsob osvětlení. V našem závodě v Sacramentu, kde stavíme lehká kolejová vozidla a lokomotivy Amtrak, jsme nainstalovali solární panely, které pokryjí asi 80 % veškerých energetických potřeb celého závodu.

I když jsou to časově náročné a pracné aktivity, které vyžadují, abychom procházeli systém po systému a místo za místem, snaha se vyplácí. Mezi lety 2010 a 2014 se nám podařilo zvýšit uhlíkovou efektivitu našich zařízení přibližně o 20 %. Budeme rovněž vyžadovat LEED certifikace (Leadership in Energy and Environmental Design) pro všechny naše nové budovy, včetně naší nové globální centrály v Mnichově.

Dále se zaměříme na náš vozový park, jenž čítá asi 45 000 vozidel, které produkují zhruba 300 tisíc tun emisí oxidu uhličitého ročně. V Německu a jinde jsme již snížili emise nákupem vozů s nižší spotřebou paliva pro naše zaměstnance a servisní týmy. Nyní toto hodláme uskutečnit celosvětově.

Zvýšíme spotřebu distribuovaných energetických systémů v našich vlastních zařízeních tím, že zkombinuje solární panely s větrnými a vysoce účinnými plynovými turbínami s inteligentním energetickým managementem, s inteligentními sítěmi a řešeními pro skladování energie.

V neposlední řadě budeme nakupovat tzv. čisté energie. Abychom se vypořádali s emisemi, kterým se v blízké budoucnosti nelze vyhnout, budeme vykupovat elektřinu z obnovitelných zdrojů, jako jsou větrné parky, a „uhlíkové kredity“ od důvěryhodných organizací, které pracují na snížení uhlíkových emisí po celém světě – od znovuzalesňování po revitalizaci elektráren.

Prostřednictvím těchto kroků chceme ukázat ostatním společnostem, že zásadní redukce uhlíkové stopy je nejen možná, ale i výnosná. A s dnešním softwarem a technologiemi je to mnohem jednodušší.

Nechci, aby to vyznělo tak, že toto úsilí je snadné. Vyžaduje velkou podporu na všech úrovních společnosti, a to zejména na úrovni vedení. Musíme se na věci dívat z dlouhodobého hlediska, když dojde na investiční rozhodování. To znamená, že musíme souhlasit s delší dobou návratnosti opatření vedoucích ke zlepšení energetické účinnosti.

Žádnou snahu ale nelze opominout a všichni musíme něco dělat. I když stále doufáme, že představitelé světové politické scény se dohodnou na nějaké dobré společné strategii, dobře si uvědomujeme, že podnikatelská sféra nesmí pasivně čekat, ale musí jednat.

Líbil se vám článek?