
Homepage


Když se hovoří o AI, může to znamenat všechno, ale také nic
Co je to vlastně umělá inteligence, k čemu se hodí a co od ní můžeme dál očekávat? Máme se jí spíš bát anebo ji přijmout jako nedílnou součást života? Odpovídá Vladimír Kulla, ředitel vývojového a konstrukčního centra Siemens ČR a ředitel úseku Corporate Technology pro ČR.

Jak inovují značky, které zná celý svět?
150milionkrát za den si někdo na světě koupí produkt společnosti Unilever. Její nabídka zahrnuje rozmanité spektrum oblíbených značek, jako je například Lipton, Knorr, Dove nebo Hellmann’s, které jistě najdete i ve vaší domácnosti. Široké portfolio výrobků se ale neobejde bez pravidelných inovací, které společnosti Unilever pomáhají k udržení konkurenceschopnosti. Na jejím úspěchu má podíl i řešení od společnosti Siemens PLM Software.

Siemens snížil své emise skleníkových plynů v České republice o 70 %
Změny klimatu představují jeden z největších globálních problémů současnosti. Vlády a firmy proto celosvětově přijímají opatření ke snižování emisí skleníkových plynů, které jsou prokazatelně hlavní příčinou klimatických změn.

Chytrá města: digitální řešení pro příjemnější život
Po desetiletí experimentování vstupují chytrá města do nové fáze. Přestože jsou digitální řešení pouze jednou součástí kompletní sady nástrojů pro vytváření „dokonalých“ měst, již řadu let jsou nejúčinnějším a nejlevnějším příspěvkem k této sadě. McKinsey Global Institute (MGI) vydal letos v červnu obsáhlou zprávu, která analyzuje desítky současných aplikací a dochází k závěru, že by je města mohla využít ke zlepšení ukazatelů kvality života o 10–30 %.

Kontextová revoluce
Umělá inteligence se dostala do bodu, kdy může být nastavena tak, aby spustila další vlnu technologického průlomu. Techniky hlubokého učení, na kterých to celé stojí, jsou ale silně omezeny vlastní neschopností poskytnout kontext. Tyto mezery vyplňují tzv. znalostní grafy, čili grafické znázornění vztahů. Výsledkem může být svět nových aplikací.

Chytrý kufr, který se na letišti neztratí
Jak by se vám líbilo cestovat se zavazadlem, které se nikdy neztratí a vaše cennosti v něm budou stoprocentně v bezpečí? Americká firma Samsonite nedávno uvedla na trh novinku, která cestování bez starostí umožňuje – první kufr s integrovanou bezdrátovou technologií. Nová řada inteligentních zavazadel je nabitá netradičními funkcemi a přitom lehčí a odolnější než kdy dřív. Aby uvedení novinky na trh proběhlo bez problémů, použila společnost Samsonite pro urychlení vývoje a výroby řešení od společnosti Siemens PLM Software.

Data cennější než ropa
Odborníci se domnívají, že technologie AI přinášejí změnu paradigmatu v ekonomice. Není to ani kapitál, ani pracovní síla, které budou klíčovými faktory ekonomického růstu, ale to, jak průmyslové národy dokážou využít příležitosti, které otevírají technologie založené na umělé inteligenci.

Umělá inteligence: v budoucnosti to bez ní nepůjde
Technologické inovace jsou tím, co pohání ekonomický růst, již více než 250 let. Hlavními impulzy pro vznik zcela nových inovací, příležitostí i obchodních modelů byly v minulosti například parní stroj, vynález elektřiny nebo spalovací motor. Říká se, že umělá inteligence, či spíše strojové učení (machine learning) jsou analogií těchto vynálezů dnešní doby. Kdo toto nepochopí a promarní příležitosti, které nabízejí, mine se s dobou, která nezvratně přichází.