5SM6 – méně požárů kvůli poruchám v elektroinstalaci

5SM6 – méně požárů kvůli poruchám v elektroinstalaci

16. 04. 2017

V srpnu letošního roku se změnila bezpečnostní norma zaměřená na ochranu před účinky tepla (Z1 ČSN 33 2000-4-42). Pro určité aplikace doporučuje u koncových obvodů použití obloukové ochrany – AFDD. Pod zkratkou AFDD se skrývá anglické Arc Fault Detection Devices, což můžeme volně přeložit jako přístroje pro detekci elektrického oblouku – zkratu. V Energu jsme se sice tomuto tématu již věnovali, ale nová norma je důvodem, proč se k němu vrátit. I proto, že v roce 2014 byl zkrat příčinou 16 % všech požárů způsobených elektrickým proudem.

Elektrický oblouk, tedy zkrat, který je jednou z nejnebezpečnějších poruch v elektrických sítích, může způsobit přímé ohrožení obsluhy, poškození zařízení a výpadky dodávky elektrické energie. Jističe nebo pojistky poruchu odhalí jen tehdy, vyvine-li se při ní proud o vysoké hodnotě. V tom případě dojde k odpojení. „Někdy se ale při poruchách doprovázených elektrickým obloukem vyvine proud v řádově nižších hodnotách. Detekování těchto poruch je velmi obtížné a doposud jejich rychlé zjištění záviselo jen na všímavosti obsluhy zařízení,“ vysvětluje Zdeněk Gec, technický poradce ze společnosti Siemens. „V lepším případě se takováto porucha změní ve zkrat s vysokou hodnotou proudu a dojde k vypnutí běžnými přístroji, v horších případech se může stát příčinou požáru.“

 

 

Přístroj 5SM6 snižuje riziko

V loňském letním čísle časopisu jsme vám představili ochranný přístroj s označením 5SM6 pro detekci elektrického oblouku, který dokáže vyhodnotit vznik sériového nebo paralelního oblouku v koncových obvodech do hodnoty jmenovitého proudu 16 A. Poruchu v elektroinstalaci umí zjistit a odpojit ještě před tím, než na ni zareagují klasické jisticí a ochranné přístroje, včetně citlivých proudových chráničů. Každý provozní nebo poruchový stav doprovázený jiskřením či vývinem oblouku je totiž charakterizován specifickým rozsahem vysokofrekvenčních kmitů, průběhů napětí a proudů. 5SM6 zvládne rozlišit průběhy provozních proudů včetně harmonických složek nebo například rušení od průběhů poruchových proudů při vývinu paralelního nebo sériového oblouku. Nabízí tedy další možnost, jak účinně snížit úroveň rizika.

Podobné přístroje jsou již několik let využívány v USA a Kanadě a statistiky tamních pojišťoven hovoří jasně – požárů z výše uvedených příčin ubylo. Společnost Siemens toto zařízení nyní nabízí jako první v provedení pro evropský trh. Ochranný přístroj 5SM6 je k dispozici ve dvou variantách se dvěma konstrukčními šířkami. Lze je používat v kombinaci s různými konstrukcemi jističů vedení nebo proudovými chrániči do 16 A jmenovitého proudu. Navíc se dá kombinovat s rozmanitým příslušenstvím, třeba s pomocnými nebo signalizačními kontakty, a umožňuje napojení této sestavy například na nadřazený řídicí systém. Přístroj 5SM6 se dá použít jak u nových elektroinstalací, tak u provozovaných a starších instalací, kde je riziko výskytu nebezpečných poruchových elektrických oblouků zvláště velké. Jeho nasazení je možné doporučit zejména v objektech, kde se nalézá více lidí s omezenou mobilitou, jako jsou třeba nemocnice, domovy seniorů či předškolní zařízení, a dále v prostorách, ve kterých jsou uloženy cenné předměty, tedy například archivy nebo galerie. Sortiment 5SM6 je nyní doplněn i o přístroj 5SM6094-1 určený pro použití ve fotovoltaických aplikacích do 40 A, 1000 V stejnosměrného proudu. Více informací najdete na www.siemens.com/AFDD.

Líbil se vám článek?