Slyšet trávu růst

Slyšet trávu růst

28. 06. 2018

Špičkový fotbalový klub potřebuje špičkové podmínky; a to včetně hrací plochy. Trávník navíc představuje významný nákladový faktor s celou řadou rizik, pokud není ve vynikajícím stavu. FC Bayern Mnichov využívá ve své domácí Allianz Aréně pro jeho údržbu speciální aplikaci, která umožňuje lépe poznat, v jaké se nachází kondici. Aplikace FC Bayern Greenkeeper App využívá MindSphere , otevřený operační systém internetu věcí společnosti Siemens.

Pro fanoušky fotbalu je trávník, na němž se rozhoduje o vítězství nebo prohře, posvátný. Pro kamery, zajišťující televizní přenosy, potřebuje zářit nejkrásnější zelení. Hráčům musí poskytovat pevnou oporu a míči zase podmínky pro rychlý pohyb. To všechno musí zvládat po celou hrací dobu, včetně zimního mrazivého počasí, kdy se trávník normálně ukládá k zimnímu spánku.

Stejně jako na mnoha fotbalových stadionech má i cenný trávník v mnichovské Allianz Aréně svého odborného správce. Přichází na hřiště každý den již v půl sedmé ráno, protože v tuto dobu je nejlepší světlo pro zhodnocení stavu trávníku. Jeho povrch rozdělí do šesti pomyslných zón podle různých podmínek, které na nich panují. Tribuny vytvářejí na povrchu nepravidelné stíny, některá místa jsou vystavena dešti a větru, jiná nikoli. Na jednom hřišti tak vznikají různá mikroklimata.

Aplikace pro údržbu trávníku

Nová aplikace FC Bayern Greenkeeper App nyní umožňuje správci trávníku lépe poznat, v jaké je tráva kondici. V trávníku jsou umístěné senzory, které shromažďují data a odesílají je do otevřeného cloudového operačního systému internetu věcí MindSphere společnosti Siemens.

Jedná se o údaje ohledně množství světla, teploty, vlhkosti, obsahu soli v trávníku, větru nebo obsahu chlorofylu v listech trávy. Všechna tato data dodávají senzory, které jsou instalovány na hřišti nizozemským specialistou na osvětlení stadionů, společností SGL, která tak umožňuje svým zákazníkům sledovat osvětlení trávníku. Do systému jsou vkládána také aktuální data o počasí i jeho předpovědi.

Aplikace FC Bayern Greenkeeper App tato data vyhodnocuje a na jejich základě sestavuje doporučení pro údržbu. Může například přidat světlo nebo vodu, spustit vyhřívání trávníku, nebo snížit teplotu.

Data z fotbalového hřiště jsou přenášena do sběrného zařízení jednou za minutu. MindSphere je následně vyhodnocuje, formuluje doporučení pro údržbu trávníku a obojí převádí do přehledných diagramů. Správce dohlíží na svůj trávník prostřednictvím chytrého telefonu – a okamžitě dostává doporučení pro specifické úkony a opatření.

 

Spolupráce pro zdravý trávník

Siemens je technologickým partnerem fotbalového klubu FC Bayern Mnichov. To mimo jiné znamená pomoc při lepším pochopení potřeb trávy a při optimální péči o ni v Allianz Aréně. „Trávník je pro nás nesmírně důležitý, protože je nezbytný pro dobrou hru. Také pro nás představuje významný nákladový faktor s celou řadou rizik, pokud není ve vynikajícím stavu," říká Jürgen Muth, generální ředitel Allianz Arény.

Sen o klubu FC Bayern

Lars Oyntzen je projektovým manažerem ve firmě evosoft GmbH, dceřiné společnosti koncernu Siemens, a se svým malým týmem vyvíjí aplikaci na základě principu agilního vývoje softwaru. „Používáme metodu Scrum," říká Oyntzen. „To znamená, že po každém vývojovém kroku požádáme správce trávníku o zpětnou vazbu. Protože navzdory veškeré digitalizaci je on osobou s hlubokými znalostmi příslušného trávníku."

Oyntzen je sám fotbalistou a fanouškem klubu FC Bayern Mnichov od raného dětství. Je brankářem klubu ASV Weisendorf a se svým týmem hraje okresní přebor. Projekt MindSphere je pro něj proto srdeční záležitostí. „Vyvíjet řešení pro klub, jemuž fandím od svého dětství, je splněným snem," říká. „Pokud by se mě dříve někdo zeptal na mé profesní sny, mít FC Bayern jako zákazníka by bylo na prvním místě."

Konektivita jako jednoznačná výhoda

„MindSphere nám usnadňuje získávání dat, jejich vizualizaci a předávání výsledků analýz uživateli," říká Oyntzen. A to i tehdy, pokud je správce trávníku stejně zkušený jako ten, který pracuje pro FC Bayern. Nechá si však aplikací vzít každodenní kontrolu trávníku krátce po východu slunce? A v létě – v zimě vnímat trávu při chůzi po hřišti a sledovat, jak prospívá? Kdo ví? Nyní však – díky aplikaci – může alespoň navíc naslouchat, jak roste.

Tráva jako věda

Kromě správce trávníku patří mezi důležité partnery projektu také vědci z Technické univerzity Mnichov. Vývojáři čerpají podrobné znalosti o „posvátném trávníku" od zaměstnanců Skleníkového laboratorního centra Dürnast.

Zajímá je například, jak dlouho by se měl trávník osvětlovat v zimních měsících a od jakého okamžiku již nebude vynakládaná energie přinášet žádný další užitek. Nemluvě o hlavním nepříteli fotbalového trávníku, jímž jsou houby – nebo přesněji: až 200 různých druhů hub. Ani odborníci však nevědí všechno. Při jaké úrovni vlhkosti se v trávníku mohou objevit specifické druhy hub? Jaké jsou první náznaky blížícího se výskytu hub? Jak mu lze co nejdříve a nejefektivněji zabránit? V této oblasti by mohla data shromažďovaná aplikací pro údržbu trávníků v budoucnosti poskytnout cenné poznatky.

Sdílet článek

Chcete vědět více? Napište nám

Odesláním formuláře souhlasím se zpracování osobních údajů. Vyplněné osobní údaje budeme zpracovávat za účelem zpracování vaší poptávky nebo dotazu. Díky tomu vám budeme moci co nejdříve odpovědět a vyřešit váš požadavek. Pro více informací klikněte zde.