Digitální dvojče zrychlí vaši výrobu

Digitální dvojče zrychlí vaši výrobu

17. 09. 2018

Společnost Siemens se po 60. představila na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2018 v Brně. Pod mottem "Digitální dvojče zrychlí vaši výrobu" ukázala, jak s  využitím vhodných softwarových nástrojů efektivně navrhovat, provozovat i spravovat strojní zařízení.  V expozici předvedla  hned dva různé stroje s jejich virtuálními dvojníky, ale i opravdové křídlo vozu Bugatti Chiron vyrobené aditivní technologií.

Společnost Siemens na svém stánku představí příklady, jak lze pomocí digitálního dvojčete výrobku, stroje, ale i celé výrobní linky simulovat a analyzovat celý životní cyklus produktu a jednotlivé kroky realizovat co nejefektivněji. Ty zahrnují návrh výrobku a jeho optimalizaci, přípravu výroby, zprovoznění výroby, měření jejího výkonu, vzdálené sledování a vyhodnocování.„Siemens je v současné době jediná společnost na trhu, která dokáže kompletně obsáhnout celý hodnotový řetězec a nabídnout efektivní nástroje pro výrobce i uživatele všech zařízení," vysvětluje Tomáš Duba, ředitel úseku Řídicí systémy a pohony pro obráběcí a speciální stroje a roboty společnosti Siemens.

Ačkoliv výrobce zařízení i jeho uživatel potřebují v průběhu životního cyklu výrobku jiné softwarové i hardwarové nástroje, Siemens dokáže oběma nabídnout řešení, která spolehlivě fungují, výrazně zvyšují efektivitu a jsou navzájem kompatibilní.

„Všechny tyto výhody budeme demonstrovat na plně automatizovaném výrobním stroji firmy Bozhon a horizontální vyvrtávačce HCW 4S od společnosti Škoda Machine Tool. Oba stroje mají vytvořené digitální dvojče, jehož virtuální zprovoznění včetně sběru a vyhodnocování dat na platformě MindSphere – otevřeném operačním systému pro průmyslový internet věcí (IIoT) – výrazně zvyšuje efektivitu daného přístupu," doplňuje Tomáš Duba. Možnosti tradičních metod obrábění dále doplňuje a rozšiřuje aditivní výroba. Na unikátní části vozu Bugatti Chiron vám představíme možnosti 3D tisku a simulačních nástrojů společnosti Siemens PLM Software.

Úspěšným uvedením do provozu však příběh stroje nekončí. Pro jeho efektivní fungování je zapotřebí také kvalitní servis. Proto vám na stánku Siemens rádi představíme také nové možnosti condition monitoringu, prediktivní údržby a vyhodnocování dat.

Co návštěvníci uvidí v expozici Siemens?

Příběh stroje v pěti krocích

Pět kroků životního cyklu stroje můžete pozorovat očima výrobce zařízení i jeho uživatele: jednoho zajímá design produktu, druhého výkon stroje při výrobě. A platformy Teamcenter pro správu dat i MindSphere pro jejich online analýzu slouží oběma.

Montážní stroj a jeho digitální dvojče

Digitální dvojče může zkrátit čas potřebný pro výrobu nového stroje až o třetinu. Stroj pro montáž chytrých telefonů vznikal tak, že zatímco v Německu navrhovali a uváděli do provozu jeho virtuální podobu, reálného dvojníka zatím paralelně vyráběli v Číně. Oživení v rekordním čase a s minimálními náklady se povedlo díky vývojovému prostředí TIA Portal.

Model jako živý

Funkční model horizontální vyvrtávačky HCW 4S od Škoda Machine Tool, reálný stroj i jeho digitální dvojče ovládá stejný řídicí systém pro CNC stroje – Sinumerik. Jeho návrh, konstrukci a skutečný provoz představíme pomocí pěti kroků životního cyklu stroje a komplexní sady nástrojů Siemens.

Jak se tiskne Bugatti Chiron

Nové křídlo vozů Bugatti Chiron je o polovinu lehčí než dřív a zároveň stejně pevné. A to jen díky simulačním programům od Siemens PLM Software, titanovým komponentům z 3D tiskárny a vyztuženým trubicím z karbonových vláken.

Servis budoucnosti

Chytré hodinky vám zobrazí zprávu o poruše stroje, takže můžete okamžitě zjednat nápravu. Technik se pomocí QR kódu stroje připojí do systému, vidí celou jeho historii i všechny potřebné náhradní díly. Utopie? Ne. Tuto službu zajistí propojení systému pro údržbu Comos MRO a aplikace Condition Monitoring.

MindSphere, platforma pro internet věcí (IoT)

Technologie pro sběr a analýzu dat v cloudu hrají klíčovou roli digitalizace podle konceptu Průmysl 4.0. Letošní veletržní novinkou je MindSphere, otevřený operační systém pro průmyslový internet věcí (IIoT). Umožňuje optimalizovat provoz, zvýšit flexibilitu, šetřit peníze a vytvářet nové obchodní modely.

Další zajímavosti o Mezinárodním strojírenském veletrhu 2018 naleznete zde.

Líbil se vám článek?