Společnost ŽĎAS a. s. se rozhodla pro rekonstrukci napájení jedné z elektrických obloukových pecí. U obloukové pece proud prochází elektrodou a obloukem přes strusku do taveniny a zpět struskou a přes oblouk do druhé elektrody. Jedná se o provoz, který je mimořádně náročný z hlediska vysokého počtu spínání – v tomto konkrétním případě jde o 50 spínání proudů denně. Řešení nabídla společnost Siemens.
Stávající VN kobka technicky a funkčně odpovídala provozním a bezpečnostním normám platným v šedesátých letech minulého století. Je jasné, že změna byla nutná.
Požadavky ŽDASu:
- zrekonstruovat stávající VN kobku dle platných ČSN,
- zrekonstruovat jištění, spínání, měření a ovládání VN části v návaznosti na propojení a ovládání nízkonapěťové části elektrické obloukové pece (EOP),
- zredukovat a snížit finanční náklady na revize, údržbu a výměny VN vypínače po uplynutí stanoveného počtu spínacích cyklů při provozu EOP,
- zajistit maximálně možnou bezpečnost pracovníků při pracovních činnostech ve VN kobce.
Odpovědí na specifické požadavky tohoto projektu byla nabídka kombinace vypínač/stykač pro časté spínání pohonu a zkratové chránění. Vypínač za svůj životní cyklus snese „jen“ cca 10 000 vypnutí, zatímco stykač je schopen svému uživateli nabídnout 500 000 spínacích cyklů. Kombinace těchto dvou technologií přinesla výsledek, který zákazník požadoval. Kromě vysokého počtu spínání však řešení muselo současně vyhovět zhoršeným podmínkám na provoz – hlavním problémem je prašnost prostředí.
ŽĎAS
Akciová společnost ŽĎAS, člen skupiny CEFC, zahájila svoji výrobu před více než 65 lety. Firma má bezmála 2 250 zaměstnanců a roční obrat za rok 2016 činil 90 887 tis. euro. Výrobní program zahrnuje tvářecí stroje, zařízení pro zpracování válcovaných výrobků, produkty metalurgie a lisovací nástroje. Svou produkci firma exportuje do cca 50 zemí světa.
Řešení pod drobnohledem
Před rekonstrukcí zajišťoval vypnutí v případě poruchy nebo technologických manipulací při stavbě VN vypínač. Životnost instalovaného VN vypínače se pohybovala v časovém rozpětí čtyři až pět let. Nyní je spínání provozních proudů je zajištěno VN stykačem (In=450 A, Ik=8 kA) jehož 50 sepnutí denně představuje 18 250 sepnutí za rok. Při dodržování technologické kázně spínání a životnosti 500 000 spínacích cyklů by tato aplikace měla vydržet v provozu cca 27 let. VN stykač operátoři EOP využívají při všech technologických manipulacích při tavbě, jako jsou například doplnění vsázky šrotu, měření teploty vsázky a podobně. Vypínání EOP jako celku, spínání proudů v případě poruchy (zkratové proudy, nadproudy), vypnutí technologicky nebezpečných podmínek (teploty vody, oleje, průtoky vody, Buchholzovo relé aj.) jsou zajištěny vakuovým VN vypínačem (In =1250 A, Ik = 25 kA). Součástí dodaného řešení je rozvaděč vysokého napětí 22 kV sestavený ze dvou polí kovově krytého, bezúdržbového rozvaděče typu NXPLUS C s jedním systémem přípojnic, jmenovitých parametrů 24 kV, 20 kA/1 s, 1250 A, s pevně namontovaným vakuovým vypínačem v přívodu a pevně namontovaným stykačem v poli vývodu. Rozvaděč je navržen jako volně stojící. NXPLUS C je zapouzdřený, plynem izolovaný (SF6) rozvaděč, který poskytuje nejvyšší možnou spolehlivost v náročném prostředí ŽDASu.
Vypínač před rekonstrukcí Vypínač/stykač po rekonstrukci