Chytré město v poušti

Chytré město v poušti

30. 03. 2020

Na blížícím se Expu 2020 budou technologie Siemens zajišťovat hladký chod výstavy, kterou podle předpokladů navštíví každý měsíc přes čtyři miliony lidí. Po skončení Expa využije Siemens část jeho budov na to, aby v nich umístil globální řízení logistiky.

Návštěvníci Světové výstavy neboli prostě Expa v Dubaji si budou moci prohlédnout největší mrakodrap světa. Jenom teď ještě nevědí, který to vlastně bude. Možná Burdž Chalífa (v anglickém přepisu Burj Khalifa), což česky znamená Chalífova věž. Tyčí se – až po špičku antény – do výšky 829,8 m (vlastní střecha je však ve výšce „jen“ 828 m). To mu stačí na to, aby byl ze všech nejvyšší. Zatím.

Siemens je hlavním partnerem Expa 2020 pro digitalizaci infrastruktury. Využije k tomu otevřený operační systém MindSphere určený pro internet věcí.

Nachází se v centru Dubaje, hlavního města stejnojmenného emirátu, který je součástí Spojených arabských emirátů. Ale roste mu soupeř: Dubai Creek Tower. Jak jméno napovídá, i tento mrakodrap, který by měl být o 100 m vyšší, se staví v Dubaji. Dokončen by prý měl být ještě dřív, než se v tomto městě otevřou brány Expa, což se stane 20. října 2020. Výstavu pak bude možné navštívit do 10. dubna 2021. Očekává se, že během půl roku přijde pětadvacet milionů návštěvníků, kteří už budou vědět, jaká budova je v tu chvíli nejvyšší. A současně si uvědomí, že stejně moderní a rekordní jako tyto mrakodrapy chce být celé Expo.

Z rybářské osady metropolí

Emirát Dubaj je rozlohou necelých čtyř tisíc čtverečních kilometrů velikostně srovnatelný s naším Zlínským krajem, avšak žije v něm něco přes tři miliony lidí. Většinu území ovšem zabírá poušť. O městě Dubaj znalci vyprávějí, že ještě před čtyřmi desetiletími vypadalo jako zaprášená rybářská vesnice. Dnes je regionálním centrem obchodu, mezinárodní dopravní křižovatkou a také turistickou destinací. Na tom všem si město zakládá. Ropa už tvoří jen pět procent příjmů zdejšího emirátu. Když tedy v 2013 Mezinárodní výbor pro výstavnictví (Bureau International des Expositions) oznámil, že udělí pořadatelství světové výstavy právě Dubaji, vzbudilo to obrovské nadšení. Metropole rozhodnutí oslavila odpálením gigantického ohňostroje právě z budovy Burdž Chalífa. Možná na ohňostroj dojde i při konání Expa – pak se uvidí, odkud budou svítící rakety vyletovat tentokrát. Půjde ostatně o první světovou výstavu pořádanou v regionu Středního východu, jižní Asie a severní Afriky. Hlavní prostor Expa bude mít rozlohu 438 hektarů a rozkládat se na půli cesty mezi Dubají a Abú Zabí (v mezinárodním přepisu Abu Dhabi), hlavním městem sousedního stejnojmenného emirátu. Dubaj se těší, že díky Expu dále vzroste jeho globální prestiž, posílí se turistika, a ještě navíc vznikne 200 000 nových pracovních míst. Na Expo 2020 se už přihlásilo 192 zemí, které se zde budou chtít pochlubit tím, co jejich obyvatelé umějí. Je mezi nimi i Česká republika, která chce mimo jiné předvést přístroje, jenž z té trošky vodní páry obsažené v pouštním vzduchu dokáže jen s malým vynaložením sluneční energie získat vodu.

Přehlídka šikovnosti

Světové výstavy jsou přehlídkou průmyslu, kultury, ale i běžného života jednotlivých zúčastněných zemí. Siemens se jich účastní už od té úplně první, která se konala v roce 1851 v Londýně. A nebude samozřejmě chybět ani na té dubajské, která nese motto „Udržitelnost, mobilita a příležitost“. „Siemens má dlouhou historii partnerství na světových výstavách,“ konstatuje hlavní šéf společnosti Siemens Joe Kaeser. „Těší nás, že nyní jsme hlavním partnerem Expa 2020 pro digitalizaci infrastruktury. Využijeme k tomu náš otevřený operační systém MindSphere určený pro internet věcí, který se hodí pro Expo v Dubaji i pro příležitosti, které budou následovat,“ doplňuje Joe Kaeser. Expo 2020 představí vzorové chytré město budoucnosti – 137 budov na výstavišti propojí technologie Siemens. Základem je digitální cloudová aplikace, kterou Siemens pro Expo vytvořil pro zajištění energetické účinnosti, udržitelnosti a komfortu návštěvníků. I díky ní mohla být část výstavních prostor již připojena k internetu věcí. Aplikace by měla během šesti měsíců trvání dubajského Expa zpříjemnit návštěvníkům pobyt, ale také snížit spotřebu vody a energie. Zpočátku se zaměří na dvě hlavní oblasti – environmentální monitoring a zavlažování. V této fázi bude shromažďovat, analyzovat a vizualizovat data z výstaviště, čímž umožní sledování a řízení infrastruktury ze statických i mobilních přístrojů v reálném čase. V současné době aplikace prochází testováním v projektové kanceláři výstaviště. S postupem dokončování infrastruktury bude rozšiřována o další oblasti, jako je například udržitelnost, monitorování nabíjení elektromobilů a další možnosti využívání dat. Nakonec bude připojena k celému systému Expa. „S novou digitální aplikací se Expo 2020 v Dubaji stane nejpropojenějším veletrhem v historii. A to je skutečně velký pokrok v našem zkoumání možností, jak digitalizace a technologie internetu věcí mohou pomoci řešit výzvy, jimž jednotlivá města čelí,“ uvedl COO a CTO koncernu Siemens Roland Busch. „Propojení infrastruktury největší akce v arabském světě s internetem věcí znamená, že dokážeme dále formovat rozvoj chytrých měst budoucnosti po celém světě.“

Nové logistické centrum

V dubnu 2021 se areál výstaviště uzavře pro návštěvníky. Podstatné však je, že by jej neměl zavát písek. Část areálu využije koncern Siemens, aby v něm umístil své celosvětové ústředí pro letištní, nákladní a přístavní logistiku. „Siemens chce dále rozšiřovat své operace tak aby byl blízko ke klíčovým zákazníkům a trhům. Areál Expa bude perfektním propojením nejmodernější infrastruktury a technologie se záviděníhodným dopravním spojením,“ hodnotil COO a CTO společnosti Siemens Roland Busch. Jak dodal, toto rozhodnutí zvýrazňuje pozici, kterou Dubaj má jako velký hráč v globální dopravě a logistice, s některými největšími světovými aeroliniemi a přístavy, jež operují v emirátu a jeho okolí. Rozhodnutí společnosti Siemens chápou představitelé Dubaje jako důvěru v budovanou infrastrukturu výstaviště, která by se měla v budoucnu proměnit v kvetoucí čtvrť pro obchodníky, obyvatele i turisty. Vedení výstavy předpokládá, že příklad společnosti Siemens budou následovat i další špičkové zahraniční společnosti, které přenesou část svého byznysu do rozvíjející se oblasti v dubajském emirátu.

Siemens spolupracuje s Expo 2020 Dubai na vytvoření plánu města budoucnosti

Předpověď písečné bouře

Nová aplikace se bude rozrůstat společně s místem konání světové výstavy. Postupně budou začleněny funkce pro využití strojového učení a umělé inteligence na podporu předpovědí. Jakmile aplikace získá dostatečné množství historických dat ze senzorů, může být vytvořen model pro učení a mohou se provádět predikce. Pokud bude například připojena k meteorologické stanici, může využít historická a reálná data o počasí a kvalitě vzduchu pro předpověď pravděpodobnosti vzniku písečné bouře, a následně vytvořit vhodná doporučení pro infrastrukturu veletrhu. Aplikace dokáže využít data ze senzorů všech výrobců, takže není závislá na konkrétních senzorech. Aplikace pro Expo 2020 používá MindSphere – otevřený operační systém a cloudové řešení společnosti Siemens pro internet věcí, a byla kompletně navržena a vyvinuta v rámci jeho ekosystému. Při přihlášení se uživateli zobrazí grafická vizualizace výkonu infrastruktury veletrhu. Aplikaci porozumí a mohou ji intuitivně používat i ti, kdo nejsou příliš technicky založeni.

Líbil se vám článek?