Chytrá města

Chytrá města

06. 06. 2016

Co je to „chytré město“ a jaké úkoly musí vyřešit? Jak moc mění naše životy digitální technologie a jak budou vypadat města v roce 2050?

Co je to „chytré město“

Chytré město optimalizuje vlastní infrastrukturu a maximalizuje efektivitu služeb, které poskytuje. K poskytování služeb využívá digitální konektivitu mezi systémy a daty a v reálném čase reaguje na potřeby svých obyvatel. Tyto služby mohou představovat používání elektronických jízdenek, podávání informací o dopravě v reálném čase, inteligentní řízení davu a pomoc při vyhýbání se zácpám. Kromě parciálních řešení se jedná o služby pro celou komunitu, například zavádění okresů s minimálními uhlíkovými emisemi, možnosti čisté dopravy, příkladné bydlení a stavby, a to vše s jediným cílem – zlepšit kvalitu života ve městech.

Digitální technologie

Každé město může být chytré. Metropole s miliony obyvatel stejně tak jako krajské či okresní město a městečko. Aby se z města stalo „chytré město“, je nutné vypracovat tzv. „chytrý plán města“, který zajistí konektivitu infrastruktury, využití dat a implementaci všech dalších zlepšení. Tato cesta je ale pro každé město jedinečná a neopakovatelná. Mezi velké trendy, které dnes pozorujeme, patří řešení dopravní zácpy na silnicích prostřednictvím inteligentního dopravního managementu, politické pobídky a technologie, které dodají lidem odvahu používat veřejnou dopravu. Objevují se rovněž chytrá řešení parkování, která dokážou snížit zácpy na silnicích o mnoho procent.

Sílí rovněž tlak na řešení špatné kvality ovzduší ve městech skrze opatření, jakými jsou zóny s nízkými emisemi, které podporují zavádění ekologičtějších vozidel a čistější způsoby výroby energie pro město. Pozorujeme také velký posun ve stavebnictví, které stále více využívá automatizaci ke snížení spotřeby energie a uhlíkových zplodin prostřednictvím řízení v reálném čase. Využívání takzvaných big data, učení se stroje od stroje (M2M learning), analytiky a automatizace zásadně mění celou infrastrukturu.

City Performance Tool

Společnost Siemens má v současnosti ve městech po celém světě kolem 70 pracovišť, která reagují na jednotlivé charakteristiky měst. Je zřejmé, že některá řešení vyžadují specifické způsoby práce, a proto je nezbytná úzká spolupráce s těmito městy, aby se ověřilo, že jejich představy budou fungovat, dříve než dojde k velkým investicím.

Siemens dále vyvinul nástroj „City Performance Tool“, který modeluje dopad různých technologií na městské emise CO2, kvalitu ovzduší a vytváření pracovních míst. Ten umožňuje, aby se město „podívalo“ na dopad své volby technologií a dává městům možnost diskutovat s odborníky o podmínkách, které jsou pro každou z těchto technologii nezbytné. Tento nástroj již funguje ve Vídni, v Mnichově a v Nanjingu a v současné době se pracuje s Londýnem a Kodaní na konkrétním scénáři, který jim pomůže zrealizovat jejich plánované strategie. V současné době Siemens disponuje databází již více než 20 měst a shromážděná data využívá jako hodnotný zdroj informací, ze kterého se stále učí.

Scénář 2050

Budeme žít ve výjimečné době z hlediska celé historie lidstva, kdy naše města budou řídit budoucí kvalitu života. Města budou stále větší, rušnější a bude v nich žít stále více lidí. Pokud se každé z měst přihlásí k silným dlouhodobým plánům pokrývajícím energetiku (Energy Masterplan) a chytrá města (Smart Masterplan), můžeme vytvořit města budoucnosti se skvělým bydlením, pevnou konektivitou, širšími možnostmi zaměstnání a silným napojením na parky a zelené prostory.

Toto zajistit není snadné, avšak pokud se podíváme na možnost volby z hlediska infrastruktury a na roli digitálních technologií v budoucnosti, pak je tato volba poměrně snadná a měli bychom vybudovat silný obchodní případ, abychom se posunuli dál. Není to snadné – ale je to jednoduché.

Díky urbanizaci, globalizaci a změně klimatu se systém infrastruktury po celém světě dostává pod velký tlak.

Líbil se vám článek?