Efektivnější provoz pivovaru Paulaner

Efektivnější provoz pivovaru Paulaner

03. 09. 2018

Poptávka po oblíbeném bavorském pivu Paulaner stále roste, a proto se jeho výrobce rozhodl postavit na předměstí Mnichova nový a větší pivovar s využitím nejmodernějších dostupných technologií. Při jeho plánování sehrála neocenitelnou roli simulační platforma Plant Simulation a software Tecnomatix od Siemens PLM Software, které pomohly navrhnout nový výrobní závod maximálně účelně a efektivně.

Pivovar Paulaner sídlil již od svého založení v roce 1634 v centru Mnichova. Za tu dobu si vysloužil oblibu nejen u svých krajanů, ale jeho sláva dalece přesáhla i za hranice Německa. Paulaner dnes vyrábí ročně přes dva miliony hektolitrů piva a exportuje do více než 80 zemí světa. Patří mezi šest pivovarů, které dodávají pivo pro německý pivní festival Oktoberfest.

Rozšíření výroby v původním areálu pivovaru však nebylo možné z prostorových a logistických důvodů. Společnost Paulaner proto začala plánovat výstavbu nového moderního pivovaru na předměstí Mnichova ve čtvrti Langwied poblíž dálnice.

Výstavba výrobního závodu se dnes neobejde bez podrobného plánování a simulace všech procesů. Proto byla do přípravy projektu zapojena také německá společnost iSILOG, která se zabývá projektováním a modelováním výrobních procesů v průmyslu. Jde o Solution Partnera společnosti Siemens PLM Software. Pro lepší plánování a ulehčení výstavby moderního pivovaru navrhla řešení na bázi technologie Plant Simulation z portfolia Tecnomatix.

Jeho součástí jsou i specifické objekty pivovaru: varny, fermentační nádrže, filtry, stáčecí nádrže (BBT), plnicí linky a sklady. Jejich zařazení do projektu usnadnilo zkoumání výrobního procesu a hodnocení různých plánovacích strategií a scénářů.

Vyvážené řešení

Při návrhu nového pivovaru bylo nutné pracovat s řadou faktorů, které ovlivňují plánování výroby. Patří mezi ně silné sezónní výkyvy poptávky, rychlý obrat zboží, zvyšující se rozmanitost výrobků a obalů stejně jako rostoucí ceny energií a surovin.

Efektivní řízení všech těchto faktorů vyžaduje vysoce automatizované a sofistikované technologie a drahé vybavení; zásadní je proto vše dobře promyslet a zajistit, aby příslušné procesy vyhovovaly nejen současným, ale i budoucím požadavkům.

A tady hraje nezastupitelnou roli simulace procesů, protože umožňuje implementovat plně validované postupy, které navíc přinášejí správné výsledky hned napoprvé, a ne až po sérii neúspěšných testů v reálném prostředí. Úspora času a vložených prostředků je tak enormní.

 

Pomocí simulace mohl navíc výrobce piva určit nákladově nejefektivnější a pro budoucnost vyhovující řešení včetně energetické koncepce šetrné k životnímu prostředí a optimalizace pracovních postupů a kapacit.

Na základě porovnání několika scénářů vybral optimální kompromis mezi výkonností, flexibilitou a náklady. Díky simulaci bylo také snadné identifikovat potenciálně problematická úzká místa a naplánovat nejlepší způsob,
jak se ziskem vyhovět požadavkům zákazníků.

Pivovar Paulaner byl založen v roce 1634 v německém Mnichově. Společnost Paulaner dnes produkuje asi 2,4 milionu barelů či téměř 74 milionů galonů piva ročně. Patří mezi šest pivovarů, které dodávají pivo pro Oktoberfest, německý pivní festival s tradicí od roku 1810.
www.paulaner.com

Optimalizace výroby

Společnosti Siemens PLM Software a iSILOG společně vyvinuly simulační model s oborovými objekty, které jsou strukturované do různých registrů a lze s jejich pomocí také definovat kapacity nádrží, použitelnost plnicích linek a směnové kalendáře pro několik procesních kroků.

Projektanti společnosti Paulaner přitom mohli tuto aplikaci používat bez podrobných znalostí vytváření simulačního modelu. Stačilo definovat vstupní data v tabulkách a importovat je do Plant Simulationu, který následně komponenty modelu sám vygeneroval a nakonfiguroval.

Snadno použitelné řešení umožňuje efektivně posoudit mnoho různých výrobních scénářů v krátkém časovém úseku. Nabízí také velké množství různých klíčových ukazatelů pro hodnocení výkonnosti pivovaru, a to včetně požadavků na teplo, spotřebu elektrické energie, spotřebu vody a snížení ztrát.

Společnost Paulaner využívá technologii Plant Simulation, i když nový pivovar již stojí. Díky digitálnímu dvojčeti výrobního závodu může průběžně zlepšovat výrobu a optimalizovat náklady nebo hodnotit vliv náhodných faktorů, jako je spotřebitelská poptávka, výpadky výroby atd.

Pomocí technologie Plant Simulation dokázala společnost Paulaner vyřešit řadu klíčových problémů a maximálně zefektivnit výrobu.

Prevence je nejlepší řešení problémů

Cílem společnosti Paulaner při nasazení simulace do procesu plánování nového pivovaru bylo zlepšit klíčové ukazatele výkonnosti a navrhnout nový výrobní závod s maximálně efektivním provozem. To se s pomocí technologie Plant Simulation podařilo. Byla identifikována potenciálně problematická místa a stanoveny nejlepší strategie pro čištění, změny ve výrobě, velikosti šarží, výrobní plánování a řízení s přihlédnutím k požadavkům zákazníků. Vedení společnosti si také uvědomilo, že jeho očekávání a požadavky ohledně nového pivovaru a nových produktů mají jisté limity, s nimiž musí počítat.

V komplexních systémech s velkým počtem vzájemných závislostí, jakými závody na výrobu piva bezesporu jsou, je téměř nemožné „manuálně" odhadnout, jak bude systém fungovat. Využití technologie Plant Simulation umožňuje tyto vzájemné závislosti efektivně řídit. Společnost Paulaner si již hodnotu a výhody technologie Plant Simulation ověřila a počítá s ní jako se základním nástrojem plánování a základním kamenem pro svůj další rozvoj i v budoucnu.

Zaujalo vás řešení? Zeptejte se na více informací Evy Urbánkové na e-mailu urbankova.eva@siemens.com nebo navštivte www.siemens.cz/plm

Líbil se vám článek?