Průmysl strana 25

Prohra v první bitvě

Nestává se často, aby již jednou poražená technologie opět mířila na výsluní. Historie se obvykle zopakuje jen v krátké nostalgické retro vlně. Chystaný návrat elektromobilů je však jiný případ.

Nadčasový strojek

Mechanický strojek je symbolem hodinářského průmyslu. Nezměnilo se to ani v dobách, kdy toto odvětví zaplavili japonští výrobci se svojí levnější elektronickou alternativou.

OCHRANA PRO REKORDNÍ TURBÍNY

Elektronový mikroskop ukazuje jemné kuličky keramického prášku na lopatkách plynové turbíny v elektrárně v německém Irschingu. Vytvářejí ochranný tepelný povlak, který je výsledkem speciálního procesu mletí, lepení i spékání. Výzkumníci společnosti Siemens nanesli nátěr plazmovou dýzou, aby lopatky odolaly plynu zahřátému na více než 1 500 stupňů Celsia.

Werner von Siemens: zrození úspěchu

Den, od něhož se vše začalo odvíjet Říká se, že sudičky nadělují člověku jeho budoucnost podle řady kritérií, z nichž důležitou roli hraje nadání, výchova a vzdělání, které jeho další cestu nasměrují. U mladého Wernera v mlýnku osudu semlely nejspíš všechny tyto ingredience vrchovatě.

BUDIŽ SVĚTLO

Přibližně před čtyřmi lety řešila společnost Siemens použití důmyslné technologie, která přinesla denní světlo do interiérů v budovách. Tzv. sollectory umístěné na střeše budovy sluneční světlo soustřeďují a poté jej prostřednictvím vlnovodů rozvádějí do budovy. Vlnovody vyúsťují na stropech místností a ústí do LED diod, které budou v případě potřeby poskytovat doplňkové umělé osvětlení. Prototyp těchto speciálních LED diod vyvinuli výzkumníci koncernu Siemens ve spolupráci se svými partnery.