Opeřený projektil

Opeřený projektil

01. 11. 2013

Pokud by měla tvrdost úderu definovat nejrychlejší sport, určitě by jím nebyl hokej. Zdeno Chára, držitel rekordu o nejtvrdší úder, vystřelil puk rychlostí 175 km/h. Ivo „Hrozný“ karlovič dosáhl tenisovým podáním 251 km/h. malajsijský badmintonový hráč Tan Boon by se však nad těmito čísly jen pousmál.

Malajský badmintonista Tan Boon je aktuálním držitelem nejrychlejšího úderu v tomto sportu. V laboratorních podmínkách dosáhl jeho smeč rychlosti 493 kilometrů za hodinu. Badminton je suverénně nejrychlejší raketový sport. Výrazně to podporují i moderní technologie: snižují odpor vzduchu, zlepšují vlastnosti raket, ale také techniku úderů.

Péřové košíčky jsou proti syntetickým rychlejší, mají lepší aerodynamiku a hráčům poskytují mnohem větší kontrolu nad jejich pohybem.

Raketové technologie

Rychlostní rekord dosáhl T. Boon při testování nového modelu rakety Nanoray Z-Speed japonské firmy Yonex. Vyniká užším rámem, tenčí tyčkou i takzvaným shaftem, který spojuje tyčku s hlavou rakety. Speciální uložení kanálků na uchycení výpletu v hlavě rakety zvětšilo až o deset procent „sweet spot“ – místo uprostřed rakety, které je ideální na zásah košíčku. Při výrobě rakety použil Yonex nejmodernější materiály X-Fullerene a Nanometric, které zvýšily tuhost rakety o šest procent i pružnost rámu při odehrání košíčku.

Výsledkem je podstatně nižší námaha při odehrání košíčku, nejen při podání, ale i během rychlých výměn. Větší trampolínový efekt při kontaktu s košíčkem dává úderu vyšší přesnost i rychlost. Největší evropský výrobce FZ Forza z Dánska vybavil nejnovější modelovou řadu raket technologií SPS (String Power System). Hlava rakety má až 96 děr, díky čemuž jsou jednotlivé struny výpletu mnohem blíže u sebe. Testy ukázaly, že síla úderu se zvýšila o třicet procent a výplet vydrží třikrát větší zatížení. FZ Forza také zapracovala na shaftu. Nová konstrukce I-power způsobila, že rakety jsou pružnější a při úderu rychlejší. Vyvážení rakety se přitom posunulo víc k hlavě. Hráči, kteří preferují hru zápěstím, mohou raketou švihat s mnohem větší energií. 

Mizuno NS300 měl být prvním syntetickým košíčkem s vlastností péřového. Podle předních hráčů tento pokus nevyšel

Mizuno NS300 měl být prvním syntetickým košíčkem s vlastností péřového. Podle předních hráčů tento pokus nevyšel

Zajímavé řešení nabízí anglická firma R.S.L. s raketou Evolution. Jedná se o první raketu, kterou si mohou hráči uživatelsky přednastavit. Systém WPS (Weight Positioning System) dovoluje měnit vyvážení rakety, stabilitu, sílu, kontrolu a cit. Raketa Evolution je vlastně 48 raket v jedné.

Důležitý výplet

Není pravda, že výplet napnutý na vyšší tuhost poskytuje víc síly a silnější úder. Tuhý výplet spíš umožní hrát s lepší citlivostí a vyšší přesností. Pokud hráč preferuje silnější údery, měl by mít měkčí výplet. Nejdůležitější vlastností vlákna je tloušťka. Paradoxně tenčí vlákna bývají silnější. Jsou však méně trvanlivá a výplet dříve praská. Americká firma Ashaway proto používá při výrobě vláken technologii ZyWeaVe. Dokáže tak vyrobit vlákna až o 25 procent lehčí a pevnější než standardní 0,7milimetrová vlákna konkurence. ZyWeaVe je patentovaná úprava jádra polymerových vláken. Výsledkem úpravy je vyšší odolnost proti natahování a „střapatění“, tedy delší životnost. Při hře tato kombinace vlastností prodlužuje čas ideální tuhosti výpletu. Vlastní technologie mají takřka všichni významní producenti výpletů. V badmintonu ale platí, že hráči si „vlákno“ vybírají podle zvyku, ne kvůli technologiím.

Nepřekonatelné peří

S košíčky to je v podstatě jednoduché. Rozeznáváme dva druhy: péřové a plastové. Ještě nikomu se však úplně nepodařilo vyrobit umělý košíček s vlastnostmi péřového. Péřové košíčky jsou rychlejší a hráč má mnohem větší kontrolu nad jejich pohybem. To je důležité hlavně u smečí, kde plastový po prudkém zrychlení rychle zpomaluje. 

„Zajímavé řešení nabízí anglická firma R.S.L. s raketou Evolution. Jedná se o první raketu, kterou si mohou hráči uživatelsky přednastavit. Systém WPS (Weight Positioning System) dovoluje měnit vyvážení rakety, stabilitu, sílu, kontrolu a cit.

Na péřový košíček se vybírají ty nejkvalitnější husí anebo kachní pírka. Zpravidla pouze sedm pírek z každého křídla. Všechna musejí mít stejné vlastnosti, délku a hmotnost. I ty nejmenší nepřesnosti by mohly mít negativní vliv na let košíčku. Jaké výhody nabízejí plastové košíčky? Především výdrž, během hry snesou víc tvrdých úderů, a proto se nemusejí tak často měnit. Největší výrobci košíčků – R.S.L. a Yonex – se velmi snaží, ale všechny ostatní vlastnosti plastových daleko zaostávají za péřovými.

Malajský badmintonista Le Chong Wei je aktuálně nejlepším badmintonistou na světě. Jako většina profesionálů používá rakety značky YONEX

A co budoucnost? Možná to vyzní jako sci-fi, ale maximální výdrž a absolutní přenosnost by zaručil hologram. Košík by takřka neexistoval, jen by se překresloval a hýbal podle rychlosti a způsobu úderu. Pokud by trefil síť anebo padl do autu, změnil by barvu. Když si však uvědomíme, že ještě i v 21. století je nejlepším materiálem peří, je takřka jisté, že podoba badmintonu se tak rychle nezmění.

Líbil se vám článek?