Čerstvé mléko nepočká

Čerstvé mléko nepočká

08. 12. 2017

Vyrábět obaly pro mlékárenský průmysl je práce, která nesnese zpoždění. Čerstvé mléko se musí rychle zpracovat, jinak zkysne a celá šarže přijde vniveč. Společnost Logoplaste Czech v Zábřehu na Moravě provozuje vyfukovací linku na PET lahve pro sousední mlékárnu. Když nadešel čas na výměnu starého řídicího systému a ovládacího panelu za nový, museli pracovníci servisu Siemens zvládnout celou akci za pouhých 36 hodin. Delší odstávka technologie nebyla možná.

Výroba PET lahví probíhá v Zábřehu přímo v areálu mlékárny a vyfukovací linka je součástí většího automatizovaného provozu na stáčení čerstvého mléka. Provozy jsou od sebe oddělené zdí, ve které je otvor pro vzduchový dopravník s vyrobenými lahvemi. Ty z vyfukovací linky putují přímo do stáčírny a jejich produkce je přímo závislá na produkci mléka.

Nedělají se žádné skladové zásoby, když se stáčí mléko, jede i výroba PET lahví. Když se produkce mléka zastaví, stojí i výroba lahví. Oba provozy jsou tedy provázané a na sobě závislé.

Protože se do lahví stáčí čerstvé mléko, klade se při výrobě i transportu velký důraz na hygienu. Vzduchový dopravník, který lahve dopravuje do stáčírny, je sterilní, stejně jako samotné lahve. Ty se formují ve vstřikovací formě při teplotě blížící se 100 °C, takže i ony jsou sterilní. Lahve jsou při transportu v dopravníku zavěšené za hrdlo, které se nachází v izolovaném prostředí se sterilním vzduchem. Nehrozí zde tedy žádná kontaminace.

Nafouknout jako balonek

Výrobní linka na PET lahve je postavena na míru požadavkům koncového zákazníka. Formy, do kterých se lahve vyfukují, mají originální design a hrdlový uzávěr. Výrobek tak v obchodě poznáte mimo jiné i podle tvaru a barvy. V Zábřehu se vyrábí lahve čiré průhledné a bílé s obsahem jeden litr.

PET lahve se vyrábějí z polotovarů – tzv. předlisků, které do závodu Logoplaste dodává externí firma ve velkých kartonových přepravkách. Předlisky jsou malé plastové lahvičky velikosti zkumavek se závitovým hrdlem. Uzávěry se dodávají zvlášť.

Výroba PET lahví začíná nasypáním kartonu s předlisky do násypky pásového dopravníku, kde se roztřídí na jednotlivé kusy a srovnají do správné polohy hrdlem dovnitř. Pak je automatický podavač umístí na unášecí trn, který projede nahřívací pecí, kde dojde k zahřátí předlisku na požadovanou teplotu. Následně předlisek uchopí kleště a předají ho na oběhové kolo, odkud putuje do hlavního vyfukovacího kola, kde dojde k uložení do formy a jejímu uzavření.

 

Ve formě se zahřátý předlisek nejprve natáhne do délky a poté se pod tlakem 30 barů vyfoukne do celého prostoru formy, čímž získá požadovaný tvar. Bezprostředně poté dochází ke zchlazení formy i vyfouknuté lahve, forma se rozevře, lahev je za hrdlo uchopená do vzduchového dopravníku a odnášena do sousedního prostoru mlékárny, kde se do ní rovnou stočí čerstvé mléko.

V lince je umístěno deset vyfukovacích forem z vysoce leštěné slitiny hliníku, výrobní kapacita linky je 10 tisíc lahví za hodinu. Kadence stroje je nastavena podle požadavků mlékárny, objem výroby je přitom flexibilně možné upravovat. Výroba jede nepřetržitě na tři směny.

Nový systém za 36 hodin

Vyfukovací stroj na PET lahve pochází z roku 1997 a jeho výrobcem je francouzská společnost Sidel, která patří mezi špičky ve svém oboru. Stroj tak navzdory svému věku stále skvěle slouží a není nutné uvažovat o jeho výměně. Spolehlivě fungoval i původní řídicí systém Siemens Simatic S5, po letech užívání však začalo docházet k problémům se zobrazovací periferií – ovládacím panelem. Po zvážení různých variant upgradu stroje se vedení firmy Logoplaste rozhodlo pro výměnu celého řídicího systému včetně nového zobrazovacího HMI panelu od společnosti Siemens. Vzhledem k navazujícímu provozu mlékárny však byly na odstávku vyfukovací linky a výměnu řídicího systému a ovládacího panelu povolené maximálně tři dny.

Výměna začala s předstihem stahováním dat z původního systému a jejich úpravou do nového programu. Starý panel si však na servisní techniky společnosti Siemens – Matěje Kozáka a Jana Hyblera – přichystal překvapení, když ukryl část důležitých dat mimo řídicí systém. „Při překlápění softwaru z původního řídicího systému na nový najednou část dat chyběla. Po podrobné analýze jsme zjistili, že část receptury byla přímo v panelu.

„Technici ze zákaznického servisu Siemens si s tím ale poradili na jedničku," chválí průběh zakázky Miroslav Skála, vedoucí výroby společnosti Logoplaste Czech.

Efektivní údržba se vzdáleným přístupem

Nový dotykový panel je komfortnější, než byl původní. Navíc komunikuje v češtině a v angličtině. Původní obrazovky a hlášení byly vzhledem k původu výrobce stroje ve francouzštině, což občas působilo obsluze komplikace.

Ačkoliv původní řídicí systém Simatic S5 fungoval až do konce bez problémů, nový Simatic S7-1500 si představitelé firmy Logoplaste také nemohou vynachválit. „Původní systém nám zabíral celou rozváděčovou skříň, Simatic S7-1500 se vejde do jedné třetiny. Nový systém navíc umožňuje vzdálený přístup a diagnostiku, což využívají pracovníci servisního střediska při servisních zásazích nebo konzultacích. Ušetříme tak finanční prostředky za některé výjezdy, protože díky vzdálenému zásahu nebo navigaci řadu provozních problémů umíme vyřešit na dálku, což je skvělé," uzavírá Miroslav Skála.

Sdílet článek

Chcete vědět více? Napište nám

Odesláním formuláře souhlasím se zpracování osobních údajů. Vyplněné osobní údaje budeme zpracovávat za účelem zpracování vaší poptávky nebo dotazu. Díky tomu vám budeme moci co nejdříve odpovědět a vyřešit váš požadavek. Pro více informací klikněte zde.